Neopren je při sportu vhodné ještě doplnit o rukavice a ponožky z téhož materiálu. Proč a jak si tyto doplňky správně vybrat?

 Podle čeho vybírat neoprenové rukavice

Neoprenové rukavice plní podobnou funkci jako samotný neopren, a to zajišťovat ochranu před chladem. Čím větší plocha povrchu těla je kontaktu se studenou vodou vystavena, tím větší tepelné ztráty jsou a dochází k rychlejšímu prochladnutí.

To znamená, že doplňky rozhodně nemají svoje místo pouze v extrémních podmínkách.

Při výběru je vhodné se orientovat stejně jako při nákupu neoprenu, tedy podle tloušťky materiálu. Platí, že čím silnější, tím odolnější budou, a tím spíše vás udrží v teple. Jakožto zimní se zpravidla označují ty s tloušťkou 5 mm.

Je potřeba si ale uvědomit, že čím pevnější materiál, tím menší cit v rukou po jejich navlečení budete mít. Pro zachování citlivosti proto existují i varianty rukavic bez prstů.

V dlani bývají navíc opatřeny protiskluzovou úpravou, čímž zvyšují bezpečnost. Současně je jejich další funkcí i ochrana před poraněním rukou. Proto se pro zvýšení odolnosti někdy potahují i jinými speciálními materiály jako například kevlar.

Existují rovněž v alternativě k tzv. suchým oblekům. Vyrábějí se stejnou technologií čili se zátěrem na vnitřní straně. Vodu, na rozdíl od standardního neoprenu, nepropouštějí, proto se také označují přívlastkem suché.

Podobně je tomu i se švy, které mohou být standardně šité nebo lepené. Případně se oba postupy kombinují pro dosažení maximální pevnosti a snížení rizika prostupu vody skrze spoj.

Pro zamezení sklouznutí rukavice je možné ji dotahovat pomocí suchého zipu. Současně tak dojde i k dokonalému utěsnění spoje mezi oblekem a rukavicemi, aby tudy nemohla zatékat voda.

 Jak si pořídit správné neoprenové ponožky

Neoprenové ponožky se používají nejen na vodě pro potápění, paddleboarding, kiteboarding, ale nosí je i například beachvolejbalisté. Jejich hlavním účelem je totiž ochrana chodidla, což může být jednak před zimou, ale i právě před horkým pískem.

U ponožek, které si kupujeme pro vodní sporty, bychom opět měli dbát na švy, do kterých nezatéká. Jakožto nejvhodnější se z tohoto hlediska jeví kombinace šití a lepení.

Podobně jako v případě rukavic platí, že čím tenčí materiál, tím spíše si noha zachová kontakt s podložkou. V namáhaných místech je zároveň vhodné zesílení látky, aby byla ponožka pevnější a odolnější.

Pro zajištění dostatečné tepelné izolace je podmínkou si vybrat správnou velikost. Ponožky oblečené nasucho by měly být těsné, aby se neplnily vodou. Současně tak dochází i k výraznějšímu zpevnění chodidla.

Ale pozor, příliš těsné ponožky naopak způsobí rychlejší prodření materiálu. Velikosti se se v tabulkách označují standardně, určují se podle délky chodidla. Nosit se neoprenové ponožky mohou samostatně, ale také jako zateplující vrstva dovnitř obuvi.

Kvalitní neoprenové rukavice i ponožky najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo přímo na Showroomu Mystic v Brně či Praze.