Samostatné české domény existují od roku 1994 a v současnosti jich je registrován téměř milion. Význam kvalitní české domény pro podnikatele i soukromé osoby postupně roste. Přečtěte si více informací o historii, používání a výběru české domény.
Historie CZ domény
Zpočátku se používala doména .cs společně se Slovenskem, teprve po rozdělení začala od roku 1994 existovat doména .cz. Až do roku 1998 bylo registrování domén poněkud chaotické a na trhu byla řada jednotlivých firem. Patnáct nejdůležitějších poskytovatelů založilo roku 1998 sdružení CZ.NIC, které se stará o jednotný registr a správu českých domén dodnes.
V roce 2003 byl registr domén decentralizován a vznikla řada komerčních registrátorů. Díky tomu klesly ceny domén a začaly se nabízet i široké veřejnosti. V roce 2007 se změnila pravidla pro registrace, mimo jiné již nebylo nutné zveřejňovat osobní údaje majitelů domén a české domény se zpřístupnily i zahraničním zájemcům.
Je jistě zajímavé, že až do srpna 2012 neměl žádný český registrátor akreditaci ICANN, kterou získala až společnost Gransy. Ostatní registrátoři fungují v podstatě jako subregistrátoři bez přímé akreditace.
20 let domény .CZ
Rok 2013 je pro rokem domény .CZ.
Zabezpečení pomocí DNSSEC
Běžně se používají tzv. nepodepsané domény. Pokud vstupujete na nějakou stránku s adresou domena.cz, DNS server tuto adresu překládá na číselnou adresu počítače. Pokud ale někdo dokáže změnit DNS záznam, popřípadě podvrhnout data, může domena.cz najednou směřovat úplně jinam a uživatel to ani nezjistí. Technologie DNSSEC používá k běžnému DNS ještě šifrované klíče, které dokáží podobnému podvrhu zabránit a uživatel má jistotu, že skutečně komunikuje s vyžádanou službou a přenášené informace jsou úplné a nezměněné. Česká republika patří mezi země s nejvyšším podílem DNSSEC zabezpečených domén, dnes jich je téměř 40%.
Vyčerpání CZ domén
V roce 2008 byl překročen půl milión registrovaných domén a v roce 2012 bude vyčerpán celý milión domén. Podle odhadů doménových specialistů začne být na trhu s CZ doménami velmi těsno při překročení dvou miliónů registrovaných domén. Rychlost obsazování volných domén neustále roste a je čím dál těžší nalézt vhodnou doménu. Velkou část domén však drží spekulanti a domény nejsou skutečně využívány pro provoz webů.
V současnosti tak stále jsou možnosti pro relativně levný nákup či registrování zajímavých domén, tyto možnosti však každý měsíc klesají. Podle údajů registrátorů navíc zájem o CZ domény roste. Zejména pro komerčně zajímavé produkty tak již lze jen velmi těžko nalézt přijatelnou doménu. Do budoucna lze určitě očekávat výrazný růst cen u dobrých domén.
Podle statistik drží zhruba 40% majitelů domén pouze jedinou doménu. Skutečných spekulantů s velkým portfoliem domén je velmi málo, ale jejich počty rostou s postupným zdražováním dobrých domén.
S doménami souvisí i vyčerpání IPv4 adres v Evropě, to však samozřejmě nemá na registraci dalších CZ domén velký vliv. Zajímavé je, že na konci roku 2011 bylo necelých 10% domén dostupných přes IPv6, na podzim 2012 je to dle údajů NIC.CZ již přes 50%.
S diakritikou nebo bez ní?
Otázka používání diakritiky v názvech domén (IDN) je stále rozporuplná. Pro nezkušené uživatele je i dnes občas problém pochopit, že domény diakritiku nepoužívají a určitě by to bylo pro mnoho lidí pohodlnější. Na druhou stranu na většině zahraničních počítačů nebo na mnoha mobilních zařízeních nelze doménu s diakritikou napsat. Další otázkou je doménové spekulantství a případné spory. Zavedením diakritiky by se určitě vyrojila lavina spekulantů, kteří by obsadili známé domény ve verzi s diakritikou a požadovali by za převod astronomické částky. Většinu případů by zřejmě bylo nutno vyřešit soudně.
CZ.NIC technicky má IDN vyřešeno, ale diakritika není u domén povolena. Průzkum názorů na zavedení diakritiky ukazuje spíše nárůst odpůrců diakritiky, viz podrobný rozpis.
Jak vybrat doménu?
Správný výběr domény je mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Pro české weby je logickou volbou doména .cz. Doména by neměla být příliš dlouhá a měla by se snadno pamatovat. Určitě také chcete, aby byla doména unikátní, těžko zaměnitelná a aby reprezentovala vaši značku.
Pokud vybíráte víceslovnou doménu, vždy kupte verzi s pomlčkami i bez nich, předejdete tak pozdějším problémům. Často se doporučuje dávat klíčová slova do domény kvůli SEO. Efekt je však velmi malý a nemá smysl vymýšlet zbytečně kostrbatou nebo dlouhou doménu. Další tipy pro správný výběr domény naleznete například na webu Martina Kolčaby.