Venkovní dlažba je nedílnou součástí zahrad, předzahrádek či příjezdových cest k našim domům i chalupám. Pokud je venkovní dlažba zvolena správně, kromě své funkční stránky, tj. pohodlného a bezpečného pohybu, nám poskytuje i estetickou přidanou hodnotu. V dnešní době si mohou stavitelé vybírat z celé řady materiálů a typů venkovní dlažby. Jaké konkrétní produkty jsou dnes na trhu dostupné?

Základní možnosti volby tvoří při stavbě venkovní dlažby v dnešní době kámen, keramika, cihla a beton. V případě kamene je oceňován především jeho přirozený vzhled. Díky němu se kamenné plochy nejlépe integrují do celkové kompozice venkovního prostoru. Klasické řešení potom představuje dláždění cihlami. I toto řešení může vést k velmi dobrému výsledku, je však třeba dávat pozor na výběr cihel, ty klasické by totiž nemusely přežít celoroční vystavení povětrnostním vlivům a je třeba vždy používat cihly mrazuvzdorné.

Keramická dlažba je řešením známým spíše v interiérech, ale běžně se s ní lze setkat i na balkónech nebo u bazénů. Opět zde hraje roli její odolnost. V případě kvalitní keramiky se ale jedná o velmi esteticky přitažlivé řešení. Betonová dlažba může mít podobu dlažby lité (tj. vcelku), nebo v podobě elementů, příkladem je oblíbená zámková dlažba. Mnoho zákazníků volí právě betonovou dlažbu kvůli její odolnosti, dlouhé životnosti a relativně snadné údržbě. Zámková dlažba je navíc rozebíratelná a lze jí znovu použít na jiném místě, stejně tak výměna poškozeného elementu je v tomto případě poměrně rychlá a jednoduchá.

Betonová dlažba je dnes dostupná v mnoha podobách a povrchových úpravách, ze kterých si vybere skutečně každý. Výrobci nabízí dokonce i betonovou dlažbu s dřevěnou povrchovou úpravou, od skutečného dřeva na první pohled nerozeznatelnou. Možností je zkrátka celá řada, stačí si jen vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a vkusu.