Ať už jste investor, stavitel, realitní makléř, budoucí majitel domu nebo třeba nájemník, musíte si dávat pečlivý pozor na celou řadu zákonných požadavků. Ty totiž snadno dokážou narušit jinak dokonalé plány. Zvláštní pozornost si zaslouží především věcná břemena. V čem vězí jejich nebezpečí?

Břemeno služebnosti

Velmi často se povinnost týká již samotného pozemku. Jeho nový majitel musí v budoucích letech strpět půjčování svého majetku či jeho části druhé osobě. Setkáte se například s umožněním průjezdu po vaší cestě, pouštěním cizího dobytka na pastvu nebo vedením elektrické sítě nad vaší hlavou. Sousedé si mohou klidně nárokovat i vodu z okapů či celý vodovod.

Naprosto typickou situací je darování bytu dětem. S pomocí zákonné smlouvy jim můžete uložit povinnost starat se o vás a zajistit vám důstojný důchod. Fantazii se meze nekladou a legislativa dovoluje poměrně pestré možnosti.

Reálné břemeno

Druhá varianta tkví spíše v aktivním poskytování služeb nebo pravidelném darování majetku vytvořeného na vašem pozemku. Daruje-li vám například váš starý otec úrodné pole, bude si moci ze zákona nárokovat určitou část vypěstovaných plodin.

Výše popsané situace představují pouhý zlomek všech podob břemen. V každém případě si vždy pečlivě zjistěte veškeré sebemenší detaily a nenechte se zaskočit. V některých situacích se totiž jedná o vážně složité a nepříjemné ústupky. Nenechte si zkazit jinak dokonalé plány.

Objektivní informace jsou naprostým základem, a tak nezapomeňte navštívit stránky profesionálů z GeoPas. Během chvíle se dočtete o základním dělení břemen, stejně jako zjistíte, jak je identifikovat. Zajímavým bonusem je ohromně komplexní seznam údajů, které se týkají jednotlivých nemovitostí, pozemků i parcel v České republice.