Na stavbě vás potká celá řada ne zrovna snadných úkolů a jedním z nich je také zřízení vodovodní přípojky. To byste měli řešit ve chvíli, kdy už máte vybraného projektanta. Častokrát se totiž stává, že s úřady komunikuje on sám, což by vám ušetřilo spoustu času. Takový člověk už totiž ví, co má dělat. A co když vás čeká zřízení na vlastní pěst?

V prvé řadě si musíte zjistit, kdo je správcem vodovodní sítě v místě, kde se chcete napojit. Informaci získáte na obecním úřadě. Můžete se rovnou zeptat na kanalizační síť pro realizaci kanalizační přípojky a všechny další sítě. Správci vodovodní sítě byste měli zavolat, sdělí vám vše potřebné informace. Projektant pak bude potřebovat „vyjádření k existenci sítí“ od všech správců sítí v okolí, i od těch, na něž se nebudete napojovat. S hotovým výkresem lze podat správci žádost o zřízení přípojky.

Vlastními silami raději ne

Samozřejmě máte možnost napojení provést „svépomocí“, výkopy pro potrubí a vodoměrnou šachtu provést sami. Technik pak jen napojí potrubí a usadí vodoměr do šachty. Tento postup se však spíš nevyplácí. Může dojít ke spoustě problémů, vytopení či poškození majetku. Profesionálové dělají tlakovou zkoušku a geodetické zaměření, jež jsou důkazem i pro pozdější potíže.

Starosti nechte na jiných

Správce vodovodní sítě k vám může poslat vlastní techniky, vy pak jen dostanete fakturu a zaplatíte. Vše je bez starostí. Jinak si samozřejmě můžete najít také vlastní firmu. Pokud vám správce vodovodní sítě zhotovení přípojky nenabídl, obraťte se na 1616.cz. Dělají nejen vodovodní přípojky, ale také čističky odpadních vod, kanalizační přípojky a mnoho dalšího. Převezmou od vás dokumentaci, vytyčí inženýrské sítě, postarají se i o doprovodné práce, jako je výsev nové trávy, pokládka zámkové dlažby apod. Vyřeší za vás rovněž jednání s provozovatelem sítě.