Je to gesto hodné respektu, které provedl Mario Mandžukič!

Chorvatský internacionál a v současnosti útočník AC Milán nadchl úplně všechny. Mandžukič byl v minulém měsíci mimo hru kvůli svalovému zranění, které mu bránilo v tom aby se zapojil do hry. Ve skutečnosti za italskou velmoc v tomto měsíci neodehrál ani jeden zápas. Proto se čtyřiatřicetiletý stříbrný medailista z mistrovství světa rozhodl věnovat veškerý výdělek za měsíc březen na charitu, tedy na klubovou nadaci.

Podle italských médií činí Mandžukičův plat v Miláně – jednom z týmů, které se přiblížily nové evropské Superlize – 300 000 eur a “Rossoneri” se na žádost fotbalisty rozhodly věnovat poslední z nich na nadaci “Fondazione Milan”, která podporuje projekty pomáhající zranitelným mladým lidem, a to jak v socioekonomické, tak ve vzdělávací oblasti.

“(Je to) neuvěřitelné gesto, které ukazuje etiku a profesionalitu Maria Mandžukiče, stejně jako jeho úctu k Milánu. To znamená, že klub bude mít možnost i nadále podporovat projekty milánské nadace, které pomáhají znevýhodněným mladým lidem tam, kde sport funguje jako nástroj sociálního začlenění“ uvedl prezident klubu Paolo Scaroni.

Mandžukič se tak dostal na titulní stránky zpráv nejznámějších světových médií, která jeho gesto zveřejnila:

“Mario Mandžukič se vzdal platu za březen poté, co kvůli zranění ani jednou nenastoupil. Požádal klub, aby jeho plat byl místo toho věnován milánské nadaci,” napsala ESPN.

“Mario Mandžukič požádal, aby jeho březnová mzda byla věnována milánské nadaci poté, co minulý měsíc kvůli zranění nenastoupil,” napsal Goal.

Dodejme, že mnoho dalších profesionálních fotbalistů si může dovolit čas od času věnovat část svého měsíčního výdělku na charitu. Mandžukičův plat v Miláně se odhaduje na zhruba 1,8 milionu eur za půlroční smlouvu. I když se jedná o slušnou částku, existuje několik dalších fotbalových hvězd, které vydělávají podstatně více: Lionel Messi v Barceloně vydělává 112 milionů eur ročně, Cristiano Ronaldo v Juventusu 96 milionů eur a Neymar Jr. v PSG 92 milionů eur.

Nebuďme tak krutí: někteří ze zmíněných hráčů, jako například Ronaldo, již věnovali část svých příjmů na dobrou věc. A proč by si to nemohl dovolit, když celkové příjmy portugalské hvězdy přesahují ty, které plynou pouze ze smlouvy s klubem za který hraje, ale pocházejí také z různých sponzorských smluv a dohod o ambasadorství značek, např. z pokerových heren (což je hra, která je velmi populární v Zimpler, online kasinech ale nejen tam i ve většině ostatních).

Zpět k Mandžukičovi: kvůli svalovému zranění se po lednovém příchodu do Milána představil pouze pětkrát. Naposledy 18. února při remíze 2:2 s Rudou hvězdou Bělehrad v zápase Evropské ligy UEFA.

Chorvatský reprezentant působí v Itálii již podruhé, předtím strávil čtyři sezony v Juventusu, kde ve všech sezónách vyhrál Serii A a k tomu třikrát Coppa Italia. Předtím hrál za německý Bayern Mnichov, kde získal treble (Bundesliga, DFB Pokal a Liga mistrů v roce 2013), a také hrál za španělské Atletico Madrid.

Už nějakou dobu se mluví o tom, že Mandžukič opustí tým z “hlavního města módy na světě”. Do týmu se nezačlenil podle očekávání a zdá se, že jeho odchod je nevyhnutelný.