Zakázkové řezání vysokotlakým vodním paprskem je moderní technologie, která umožňuje přesné a efektivní dělení materiálů. Díky své flexibilitě a šetrnosti k řezanému materiálu je stále více vyhledávaná v širokém spektru průmyslových odvětví.

Vysokotlaký vodní paprsek dokáže projít skrz nejrůznější materiály s chirurgickou přesností.

Plochý tvar i třídimenzionální rozměry

2D řezání vodním paprskem se zabývá tvarem, který je definován v jedné rovině. V praxi to znamená, že paprsek prochází materiálem ve dvou rozměrech, po horizontální a vertikální ose, což umožňuje vytvoření jakéhokoli plochého tvaru, který si lze představit.

Na druhou stranu, 3D řezání přidává další rozměr – hloubku. V praxi to umožňuje vytvářet složité třídimenzionální tvary, jako jsou zkosené hrany, složité geometrické útvary a objemové komponenty.

Vysokotlaké vodní řezání nabízí několik významných výhod

1. Studený řez – při řezání vodou nedochází k zahřívání materiálu, a tedy k jeho tepelnému ovlivnění. Materiál si zachovává své původní vlastnosti, což je zásadní například u kovů, kde by tepelné zpracování mohlo změnit jejich strukturu, tvrdost nebo odolnost.

2. Minimální silové působení – paprsek působí na materiál velmi jemně, což minimalizuje riziko vzniku mikrotrhlin nebo jiných deformací, které by mohly ovlivnit celkovou integritu a pevnost výrobku.

3. Univerzálnost – vysokotlaký vodní paprsek je schopen dělit téměř všechny myslitelné materiály, včetně kovů, kamene, skla, plastů a kompozitů. Tato technologie je tedy velmi flexibilní a najde uplatnění v mnoha odvětvích.

4. Čistý řez bez otřepů – výsledkem řezání vodním paprskem je hladký a čistý řez, který ve většině případů nevyžaduje další opracování. Ušetřený čas a náklady na odjehlování a srážení ostrých hran jsou dalšími plusy této technologie.

5. Složité tvary – vodní paprsek zvládne vytvořit i ty nejsložitější tvary, které by jinými metodami byly buď nerealizovatelné, nebo by jejich výroba byla příliš časově náročná a drahá.

Využití vysokotlakého vodního paprsku pro řezání materiálů umožňuje výrobcům realizovat své nápady s precizností a efektivitou. Tato technologie je opravdovým průkopníkem ve světě moderního průmyslového zpracování materiálů.