Man having a headache at home


Bolesti hlavy není dobré podceňovat, neboť mohou být příčinou závažného onemocnění. Příčin je velmi mnoho – nadužívání některých analgetik, bolest hlavy se může dostavit i v souvislosti s některými lékařskými zákroky. Dále ji mohou způsobovat tumory, mozková mrtvice, krvácení nebo stavy, které vznikají po úrazech.  Nejčastější příčinou však bývá migréna.

Vyvolávajícím faktorem je stres, fyzická námaha, změna počasí (tlaku vzduchu), některé potraviny (sýry, čokoláda, citrusy, alkohol, jídla s obsahem glutamátu), nedostatek spánku, vyčerpanost, ale i hormonální faktory a jiné. Hlava vás může rozbolet i z hladu. Příčinou je nízká hladina cukru v krvi a rozšíření cév.

Bolest hlavy – svalové napětí

Bolest hlavy velmi často bývá způsobena i napětím šíjového svalstva, které je v oblasti od krční páteře po celé ploše hlavy a upíná se v oblasti očnic a spánků. Typickým projevem bývají tupé tlakové bolesti. Často jsou důsledkem práce u počítače. V tom případě doporučujeme přerušit práci, namasírovat a uvolnit si šíjové svalstvo, pomáhají i protizánětlivé léky.

Bolest hlavy – premenstruační syndrom

Nemálo žen zná bolesti hlavy spojené s nástupem menstruace. Vznikají v důsledku hormonálních změn. Jak v tomto případě pomoc od bolesti hlavy je problematické. Ženy se musí vyhnout potravinovým alergenům a hlavně užít lék už při objevení se prvních příznaků. Pomáhají i studené obklady, odpočinek v tiché a zatemněné místnosti apod. Bolesti hlavy mohou doprovázet i užívání hormonální antikoncepce a objevují se i další nežádoucí účinky, jako je zvracení, napětí v prsou, změny nálady, zvýšení hmotnosti.

Na bolest hlavy si stěžují i děti

K léčbě je lépe využít spíše léky rostlinného typu. Bolesti hlavy se obvykle objevují u dětí i v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě.  Podáváme hořčík nebo lehké analgetika, například Paralen. Častou příčinou je stres ve škole, svalového napětí nebo jídlo –  čokoláda, sýry, oříšky, cibule, ocet, dresinky, sojová omáčka, játra, mořské živočichy či konzervační přísady, nebo tzv. éčka.