Pokud se chystáte do Ruska, ať již soukromě nebo pracovně, nezapomeňte na vízum. Ministerstvo zahraničí však upozorňuje, že o ruské vízum nestačí žádat až při vstupu na území Ruské federace.
Čeští občané musí o vízum žádat na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Další možností je využít tzv. vízová centra, která pro ruské konzuláty tyto žádosti přijímají. Služby poskytují i některé cestovní kanceláře. Ministerstvo však jejich službu doporučuje využít pouze tehdy, pokud přímo s touto kanceláří do Ruska i cestujete. Více informací na téma Vízum Rusko najdete na stránkách firmy, která se na cesty do Ruska přímo specializuje a vyřizuje i víza do Ruské federace.
Podívejte se, co vše je zapotřebí k vyřízení víza do Ruské federace
Nezapomeňte, že se k vízu přikládá voucher ruské cestovní kanceláře. Další možností je předložení pozvání k návštěvě Ruska, které musí být ověřeno Ministerstvem zahraničí Ruské federace, nebo Ministerstvem vnitra Ruské federace.
Samozřejmostí je předložení cestovního pasu. Zkontrolujte si jeho platnost! Ta musí v případě krátkodobého víza platit ještě 6 měsíců poté, co plánujete pobyt v Rusku ukončit.
Dále se žádostí předkládáte fotografii a platné cestovní zdravotní pojištění na celou dobu pobytu.
Nezapomeňte si hlídat, že pokud jste v Rusku ubytovaní v soukromí, musí být stejná adresa tzv. přijímací strany uvedena i ve vízu. K problémům může dojít tehdy, pokud vám vízum vyřizuje cestovní kancelář, se kterou pak do Ruska necestujete.
Pokud z Ruské federace cestujete dále do některé země Společenství nezávislých států, musíte mít tzv. mnohonásobné vízum. Bez něj byste se nemohli následně vrátit zpátky do Ruské federace.
Jaké mohou nastat problémy, pokud si vízum nenecháme vyřídit správně?
Chybovat se nevyplatí. Pokud se v Rusku octnete kvůli chybě bez platného víza, čeká vás úhrada složitých administrativních nákladů spojených s vašim vyhoštěním ze země a vysoká pokuta. Neriskujte proto nesprávně vyřízené vízum, ani v žádném případě nepřekračujte pobyt uvedený ve vízu.