Vlastní bydlení v podobě rodinného domku je snem nejednoho mladého páru a mnohdy ani zdaleka ne mladého. Stavba domu totiž není z finančního hlediska žádná legrace. Tedy pokud se neuskromníte. Při nízkých nárocích na architekturu a velikost lze totiž rodinný dům postavit i za milion, a to včetně DPH a bez využití vlastních sil. Stačí se porozhlédnout mezi stavebními firmami, které se na tyto finančně nenáročné domy specializují a zároveň nabízejí i vybavení do domu.

Domy jako garsonka

Pokud máte opravdu minimální nároky na prostor, můžete si pořídit dům dokonce za méně než 900 tisíc korun, a to v provedení včetně základové desky. Důkazem je třeba dřevostavba 1+kk Retail-Single z nabídky firmy Retail house. Tento malý rodinný dům má skromných 29 metrů čtverečních zastavěné plochy, ale disponuje obývacím prostorem s jídelnou i kuchyní, samostatnou koupelnou s WC i oddělenou ložnicí. Pro single seniora, ale třeba i nenáročného čerstvého absolventa je toto řešení zcela dostačující. Navíc díky konstrukci ze dřeva bude dlouhodobě těšit skromnými nároky na energie. Ve variantě na klíč lze tento dům zakoupit za příjemných 850 tisíc včetně DPH.

Milionový dům pro rodinu

Bydlení pro rodinu s dětmi obvykle startuje na velikosti 3+1, což je rozložení které nabízí dostatek soukromí, ale zároveň se drží při zemi. Do milionu si dům této dispozice můžete pořídit například prostřednictvím firmy Marketing Partners, která nabízí projekt Dům 43 se dvěma ložnicemi a spojeným obývacím, jídelním a kuchyňským prostorem. Zastavěná plocha je sice skromných 55 metrů čtverečních, cena za stavbu na klíč ale zase pouhých 933 tisíc korun, což je jistě dobrý argument pro koupi.

Podobný dům obohacený o šatnu představuje modulový celoroční mobilní dům PůlKlasik od Tepora Group, který je se svými 48 metry čtverečními zastavěné plochy nepatrně menší, v základní verzi ale potěší cenou sníženou na 832 tisíc včetně DPH. Ve variantě na klíč je pak cena rovný milion. Výhodou je přitom možnost měnit vnitřní dispozici domu i nízká energetická náročnost na úrovni „B“.

Daleko velkorysejší v rozměrech je pak například zděný dům Bungalov 14 od firmy Valzim, který má zastavěnou plochu 75 metrů čtverečních, dispozičně je řešen jako 3+1 a cenově vás vyjde ve standardním provedení včetně základové desky na rovný milion.

Kde hledat domy za milion

rodinny-dumPokud vás myšlenka stavby domu na hranici šestimístné sumy zaujala, neváhejte se po konkrétních nabídkách porozhlédnout na internetu. Pomoci může pochopitelně vyhledávač, ale mimo něj třeba i databáze projektů domů do milionu, kterou najdete například na webu ceskestavby.cz. Zde můžete navíc v nabídce filtrovat jednotlivé projekty podle velikosti, typu, materiálu konstrukce nebo energetické náročnosti.

Dům za milion svépomocí

Pokud patříte mezi znalé oboru a troufáte si na stavbu domu vlastními silami, případně silami ochotných příbuzných, pak není problém postavit do milionu i dům velkorysejších rozměrů nad 100 metrů čtverečních, s vyšším počtem ložnic. Právě práce totiž tvoří významnou část marže stavebních společností, a tak je zde mnoho prostoru pro úspory. Rozhodně ale nesahejte po řešeních, kdy nízká cena znamená ústupky na kvalitě – ať už při výběru materiálů, nebo odbornosti pracovníků.

Pokud vás finanční stránka věci tíží, zkuste raději naopak vsadit na excelentní kvalitu a využijte možnost dotací. Například pokud dům dobře zateplíte, posunete ho do pasivního standardu a v tomto případě lze čerpat dotaci až půl milionu korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup