Svou váhu řeší v dnešní době drtivá většina lidí a mnozí dovedou pro pár shozených kil opravdu překonávat sebe sama. Bohužel drastické diety dlouhodobý efekt nemají, naopak mnohdy vedou k ještě většímu nárůstu váhy. Klíčem k úspěchu je totiž vždy změna jídelníčku ve prospěch vyvážené a zdravé stravy, která sice nepřinese tak rychlý efekt jako dramatická dieta, ovšem dlouhodobě jako jediná skutečně funguje.

Jak vypadá zdravá strava

Zdravá strava je taková, která je nejen úměrná co do množství, ale také má správné složení. Pro účely redukce hmotnosti by mělo jít o 20 procent bílkovin, 25 procent tuků a 55 procent sacharidů. Konkrétní gramáž se odvíjí vždy od hmotnosti člověka, věku i pohlaví. Stejně důležité jako správné složení stravy je ale i správný typ tepelné úpravy, pravidelnost a také dostatečný pitný režim. Jakmile toto všechno bude zajištěno, tělo získá stálý přísun potřebných živin a tudíž nebude mít důvod si je ukládat do zásoby.

Jaký příjem je ideální

Při redukci hmotnosti by měl logicky energetický výdej převyšovat příjem. Jaký je váš konkrétní běžný energetický výdej, to snadno zjistíte výpočtem bazálního metabolizmu BMR (z anglického Basal Metabolic Rate). K jeho zjištění přitom potřebujete znát svou váhu, výšku, věk, pohlaví a také zohlednit míru pohybové aktivity, kterou běžně vykonáváte. Vzorec je poměrně složitý, ale vy si samozřejmě BMR můžete snadno nechat vypočítat pomocí online formuláře, například na webu bazalnimetabolismus.cz. Pak už stačí jen snížit energetický příjem pod vypočítaný výdej a kila půjdou postupně dolů.

Pohyb nepodceňte

Nedílnou součástí a velkým pomocníkem při tvarování postavy je kromě správného jídla samozřejmě také cvičení. Pro redukci váhy je ideální spíše přirozený pohyb, jako je chůze, běh či plavání. Jakýkoliv pohyb je ale vždy lepší než žádný a nejlepší je vždy taková aktivita, která vás bude bavit dlouhodobě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup