Při stavbě či rekonstrukci rodinných domů se klade stále větší důraz na životnost materiálů a jejich účinnost. Není proto s podivem, že se v oblasti vstupních dveří a oken často prosazují produkty z hliníku.

Hlavní přednosti oken a dveří s hliníkovými profily

Pakliže se rozhodnete pro hliníková okna a hliníkové dveře, je třeba počítat s tím, že se jedná přeci jen o trochu dražší varianty, než když zvolíte plast. Hliník však proti němu i dalším běžně používaným materiálům disponuje vynikajícími vlastnostmi.

V první řadě jsou hliníková okna a dveře velmi odolná vůči poškození a dobře odolávají vnějším jevům, zejména nepříznivým klimatickým podmínkám. To zvyšuje jejich životnost. Materiál zajišťuje dlouhověkost dveří a oken, která po zabudování nebudete muset měnit možná až několik desítek let. I během nich není nutné dělat nějaké zásadní opravy, poměrně snadná je také pravidelná údržba, zvládne ji hravě každý majitel rodinného domu.

Pokud jde o hliníková okna a hliníkové dveře, vyznačují se rovněž perfektními vlastnostmi z hlediska tepelné izolace. Proto se používají v kombinaci s aplikací hliníkové fasády i v lokalitách, kde je předpoklad extrémnějších klimatických podmínek.

Střešní světlíky a odvětrávání domu – ani na tyto věci při stavbě a rekonstrukci domu nezapomínejte

Při renovaci či realizaci nového bydlení je zcela jistě dobré uvažovat i nad dalšími praktickými prvky a systémy. Velmi vhodné jsou kupříkladu střešní světlíky, díky nimž dostanete denní světlo v maximální možné míře do temnějších částí objektu, kde jinak není možné udělat prostor pro klasická okna. Střešní světlíky a světlovody v moderních verzích dokážou do místností dostat až 90 % denního světla, což oceníte rovněž z hlediska úspor, protože nebudete doma muset tak často a intenzivně svítit.

Určitě je třeba nezapomenout na kvalitní požární odvětrávání, v moderních novostavbách se na bezpečnost klade stále větší důraz. V oblasti soukromých staveb hraje významnou roli také přirozené požární odvětrávání budov, někdy označované pod zkratkou ZOTK. U tom, jak má vypadat, je bezpodmínečně nutné se poradit s odborníky.