Svatba je sice jedním z nejkrásnějších dnů vašeho života, ale to rozhodně neznamená, že by vás její příprava měla finančně zruinovat. Uspořádat nádhernou svatbu, která bude přesně podle vašich představ, ale s rozumným rozpočtem, není nijak nereálnou představou. Jak ušetřit na svatbě?

Máme pro vás praktické rady, s jejichž pomocí výrazným způsobem snížíte rozpočet svatby, a ještě vám zbyde finanční rezerva na svatební cestu i společné bydlení.

Fotky z Instaxu? Skvělá volba, jak ušetřit na svatbě za fotografa

Toužíte mít kvalitní fotografie ze svatby, ale zároveň chcete mít fotografa, který bude pořizovat fotky z fotokoutku? Abyste nemuseli platit dva svatební fotografy, vybavte fotokoutek vlastním fotoaparátem. Nevlastníte profesionální zrcadlovku? To vůbec nevadí. Do fotokoutku vám skvěle poslouží oblíbený Instax.

Fotky tak budou ihned k vidění a každý host si bude moci udělat jednu fotku na památku a druhou vám vhodit do svatební truhličky, boxu nebo krabičky, kterou necháte u svatebního koutku. Když nevlastníte ani Instax, nevadí. Instax půjčovna je totiž přesně to místo, kde vám přístroj i s filmy na obřad vypůjčí a vy kromě půjčovného zaplatíte pouze za fotografie, které skutečně pořídíte.

Půjčovna svatebních světýlek a dalších dekorací vám vytrhne trn z paty

Svatební výzdoba, světýlka a zkrátka dekorace vytváří tu správnou atmosféru. Ovšem jak docílit toho, abyste měli nádherně ozdobené místo konání obřadu, ale také místo, kde se bude konat oslava? Spolehněte se na půjčovny a kamarády. K zapůjčení světýlek vám poslouží specializované půjčovny světýlek a další svatební dekorace si můžete buď sami vyrobit nebo vypůjčit od přátel.

Svatební šaty z druhé ruky nebo konfekce aneb jak ušetřit na svatbě za šaty

Každá nevěsta chce být ve svůj svatební den krásná a obléci si šaty, ve kterých se cítí jako princezna. To ale neznamená, že by do nich měla investovat desetitisíce. Při výběru svatebních šatů má totiž nevěsta hned několik možností, jak najít ty pravé, ale nezaplatit za ně příliš. Buď si může koupit šaty z běžné konfekce, navštívit půjčovnu šatů, anebo si třeba obléci šaty, ve kterých šla k oltáři její maminka.

S pomocnou rukou od zručných kamarádek se dají i retro šaty proměnit v moderní svatební róbu.

Jak ušetřit na svatební kytici

Nákladnou položkou, která ale k svatbě dozajista patří, je nevěstina kytice. Pokud si nechá uvázat svatební kytici z živých květů, musí počítat s tím, že si za ni připlatí. Vysoka cena vázaných květin pro nevěstu je ale zcela pochopitelná. Kytice toho totiž musí opravdu hodně vydržet a nezvadnout po pár minutách bez vody. Jestliže na přítomnosti čerstvých květin na obřadu nelpíte, lze si zakoupit umělou svatební kytici. Od té z živých květin je na pohled k nerozeznání a vydrží i nešetrné zacházení.

Vybírejte pečlivě místo svatebního obřadu i hostiny

Pokud nejsou oba novomanželé křtění a nevyžadují oddání v kostele, mohou si pro místo svatebního obřadu i následné hostiny zvolit jedno místo. Ušetří tím čas, starosti s logistikou a také peníze. Moderní a velmi oblíbené jsou svatby ve stodole, ale jejich pronájem tomu odpovídá.

Proto se snažte myslet ekonomicky a uspořádejte svatbu na zahradě u svých rodičů, prarodičů či přátel.

Jaký den v týdnu si chcete říct své ano? I den konání pomůže s tím, jak ušetřit na svatbě

Cenu svatby samozřejmě ovlivňuje i den, ve který budete oddáni. Soboty jsou suverénně nejoblíbenějším svatebním dnem. Co to znamená? Že sobotní svatby jsou také nejdražší. Vezměte si do rukou diáře a zkuste vymyslet nějaký jiný den.

Užít si nádhernou svatbu za rozumný rozpočet rozhodně lze. Její příprava zabere pečlivé plánování a vymýšlení řešení, která budou nejekonomičtější, ale výsledek bude rozhodně stát za to.

Stále ještě přemýšlíte nad tím, jak ušetřit na svatbě?