Když se narodí nový človíček, přestože je malinký, potřebuje už svůj prostor na spaní a odpočinek. Jedním z nejdůležitějších míst po celý lidský život je dobrá postel a s ní samozřejmě souvisí hlavně kvalitní matrace. Obzvláště výběr dětské matrace, stejně jako i ostatních potřeb a hraček pro malé děti, je důležitý a je třeba obětovat určitý čas, abychom vybrali správně a nejlépe s ohledem na malé dítě.

Podle čeho vybírat?

Protože už dávno není na trhu pouze jeden nebo dva druhy matrací, máme výběr pestřejší, o něco složitější, ale odměnou nám bude skutečně kvalitní dětská matrace, která zaručí malému dítěti dostatečný spánek a zdravý vývoj. Dětské matrace mají jiné složení, než matrace pro dospělé, jak tedy správnou matraci do dětské postýlky vybrat? Podle jakých kritérií se řídit, na co si dát pozor a na co se při výběru zaměřit?

 1. Hygiena
 2. Velikost
 3. Tvrdost
 4. Materiál
 5. Věk dítěte
 6. Bezpečnost

Hygiena

Důležitou vlastností matrace do dětské postýlky je její snímatelný a tím pádem pratelný potah. Potah by se měl prát alespoň na 60ºC, drobným nehodám by měla zabránit nepromokavá vrstva. Ideálním řešením je doplnit matraci nepropustným chráničem, jehož horní vrstva absorbuje vlhkost, zatímco spodní vrstva ji zcela izoluje od povrchu matrace. Chránič je ideální v období odvykání na pleny.

Velikost

Velikost dětské matrace by měla být odpovídající velikosti postýlky nebo postele. Do postýlky musí přesně pasovat tak, aby mezi matrací a postýlkou nebylo místo ani na prstíky. Pokud mezi matraci a bočnici vložíte dva prsty, je třeba vyměnit matraci za větší, jinak bude matrace v postýlce „plavat“. Příliš velká matrace naopak způsobí její zvlnění a tím pádem i deformaci dětského těla. Mezi nejprodávanější patří dětské matrace ve velikosti 120×60 cm a 140×70 cm. Ideální výška je 6 – 12 cm, vyšší je pro malé dítě zbytečná, navíc by mohla narušovat funkčnost monitoru dechu.

Tvrdost

Nejlepším řešením pro batole je středně tvrdá matrace. Příliš měkká matrace, do které se dítě zaboří, může ztížit dýchání a na tvrdé si může deformovat páteř. Vhodná není ani profilovaná matrace, která je ideální pro děti větší, nejlépe od 150 cm. Proto vybírejte pružnou, hladkou a středně tvrdou matraci, která je nejlepší pro rychle rostoucí dětské tělíčko. Pro starší děti je již snadnější výběr, přihlížíme k věku, výšce a hmotnosti dětí.

Materiál

Celá matrace by měla být dokonale prodyšná, měla by tzv dýchat. Proudění vzduchu zajistí kvalitní a zdravý spánek po celou noc, v létě i v zimě. Správná matrace by měla odvádět vlhkost i teplo. Mezi ideální materiály patří kokosové vlákno, které se vyznačuje odolností proti parazitům a vlhkosti. Kokosová vrstva na dětské matraci je mírně tuhá a udržuje dětské tělo ve správné poloze. Velmi zdravá a bezpečná je i pohanková vrstva. Kromě toho, že je pohanková vrstva dobrým masážním nástrojem, vyznačují se pohankové matrace léčbou defektů páteře, jsou antialergické a fungují i proti proleženinám. Vhodným materiálem je také hypoalergenní polyuretanová pěna.

Malé děti

Výběr matrace pro nejmenší děti, cca do 3 let, jsme zmínili výše. Děti ve věku od 3 – 4 let se již těší na novou, velkou postýlku. Stále zde platí pravidlo středně tvrdé matrace a stále je nutné dodržovat správnou hygienu a prodyšnost, tzn používat pratelný potah současně s chráničem matrace. Pro předškoláky je vhodné používat bariéry kolem postýlky, děti v tomto věku rády v noci „cestují“ a proto při výběru zohledněte výšku matrace, aby nepřesahovala výšku bariéry. Nejprodávanější velikosti matrací pro tento věk jsou 140×70 cm a 160×80 cm.

Starší děti

Pro děti od cca 12 let již můžeme používat matrace pro dospělé. Vhodné jsou zejména pružinové, taštičkové nebo pěnové matrace. I v tomto věku je třeba dbát na kvalitu a ochranu nejen matrace, ale i na ochranu dospívajícího dítěte. Proto matraci vybírejte s ohledem na výšku a váhu dítěte. Vybírejte kvalitní, hypoalergenní materiály, aby se minimalizoval vznik alergií. I nadále je vhodný pratelný potah i chránič matrace. Pokud máte doma mladého aktivního sportovce, najděte speciální ortopedickou matraci, která podepře páteř a uleví namáhaným svalům.

Bezpečnost

Říká se bezpečnost především, a to se týká i matrací na spaní, obzvláště jedná-li se o dětské matrace do dětských postýlek. Velký důraz na bezpečnost kladou v e-shopu Postylkovo.cz, jejichž produkty mají certifikát Oeko-Tex standard 100, což znamená, že neobsahují škodlivé látky (pesticidy, chlorfenoly, formaldehyd, alergenní barviva, zakázaná azobarviva a extrahované těžké kovy) a splňují nejvyšší bezpečnostní normy.

Mezi nejdůležitější kritéria na bezpečnost dětské matrace bezesporu patří:

 • odolnost a trvanlivost
 • tuhost a pružnost
 • kvalitní materiál
 • správná velikost, aby přesně zapadala do postýlky
 • hypoalergenní vlastnosti
 • ochranný potah
 • snadná údržba

Pár slov na závěr

Při výběru matrace se nevyplatí šetřit na úkor kvality matrace. Věnujte dostatek času správnému výběru, aby matrace poskytovala perfektní spánkový komfort, dostatečnou oporu pro vaše dítě a prostor pro jeho správný vývoj. Dbejte na pravidelnou údržbu, hygienu a péči o matraci, dle pokynů výrobce, aby vydržela co nejdéle a vaše dítě i vy budete maximálně spokojeni s důkladným výběrem.