Nedílnou součástí moderních rodinných domů bývá také vlastní garáž přímo uvnitř objektu. Díky tomu majitelé nemusejí spoléhat na venkovní parkování u silnic a na veřejných parkovištích, která jsou často přeplněná i během nočních hodin. Důležitým prvkem, jenž přispívá k ochraně motorových vozidel před odcizením, jsou garážová vrata. Jaké máte možnosti při jejich výběru?

Sekční vrata

Pokud jde o garážová vrata, zásadní roli při jejich výběru hraje kvalita provedení, dále pak cena, izolační vlastnosti, životnost, systém ovládání, potažmo ještě hlučnost. Asi nejlépe jsou na tom moderní sekční garážová vrata, což je logicky a právem řadí i k nejoblíbenějším. Jako jejich budoucí majitelé oceníte, že při manipulaci nezabírají tolik místa, neboť se zasouvají po kolejnicích ke stropu garáže. Jde o důmyslné řešení, cenově však přeci jen trochu dražší.

Rolovací vrata

Další dobrou volbu představují rolovací garážová vrata. Jejich lamely se při otevírání zasouvají do kazety, jež je umístěna u stropu garáže. Opět tedy není zapotřebí počítat s volným prostorem před garáží. Nevýhodou je zejména menší schopnost tepelné izolace, takže nejsou příliš vhodná do vyhřívaných prostor. Často se využívají rovněž jako průmyslová vrata u výrobních hal.

Výklopná vrata

Levnou variantou jsou rozhodně výklopná garážová vrata. U nich však musíte počítat s tím, že se při otevírání a zavírání dostávají do vnějšího prostoru, takže nejsou vhodná třeba u garáží, které těsně sousedí s veřejnou komunikací.

Posuvná vrata

V neposlední řadě se pro rodinné domy dají instalovat posuvná garážová vrata. Fungují prakticky na stejném principu jako sekční modely. Jen s drobným rozdílem – zasouvají se do stran garáže, nikoliv tedy pod její strop.

Další způsoby

Klasikou, jež se dnes už ale u garáží rodinných domů příliš nepoužívá, jsou garážová vrata s dveřmi. Tím, že se většinou aplikuje automatický systém otevírání, nejsou dveře až tolik nezbytné. Pakliže se v objektu nachází větší prostory pro parkování automobilů a dalších motorových vozidel, dá se uvažovat o tom, že si pořídíte dvoukřídlá garážová vrata.