Vývoj cen nemovitostí v Praze je aktuálně hojně diskutovaným tématem. Vyplatí se v současné době koupit nebo prodat?

Pražské nemovitosti zdražují

V Praze aktuálně panuje doslova bytová krize a ceny bydlení jsou na svém historickém maximu. Ceny rostou v současné době více než příjmy, proto je pro řadu Pražanů vlastní bydlení již prakticky nedosažitelné.

Ostatně Index zveřejněný skupinou Central Group, jež svého času hojně citovala řada tuzemských médií, vypočítal, že průměrný Pražan by si na vlastní byt dokázal vydělat tehdy, pakliže by zhruba 15 let odkládal stranou celou svou mzdu.

Cena za 1 m² v novostavbě v roce 2019 již v průměru překročila hranici 100 000 Kč. Na Praze 1, který je vůbec nejdražším obvodem, činila cena astronomických 195 000 Kč za m². 

Proč ke zdražování dochází

Problematická je tak bytová situace i přesto, že se nové byty staví. A v hlavním městě i Středočeském kraji dokonce nejvíce. Hlavní město je navíc specifické tím, že rodinné domy v Praze tvoří pouze desetinu nové výstavby.

Co je příčinou tak výrazného zdražování? Dle odborníků za to mohou zejména regulační mechanismy ČNB, ale také tuzemská byrokracie. Povolování nových staveb je velmi komplikované a trvá neúměrně dlouho, výstavba proto zdaleka nestačí aktuálním potřebám.

Praha dnes reálně potřebuje dle konzervativních odhadů 6 000 nových bytů ročně, někteří odborníci však apelují na to, že by to měl být dokonce zhruba dvojnásobek.

Podobná situace panuje také u stavebních parcel, kde ceny tlačí nahoru vysoká poptávka a současně omezená nabídka. Pozemky zdražují jak v samotné Praze, tak v okolí.

Problém se však netýká jen samotného hlavního města. Dle dostupných informací ceny ve velkých městech a jejich okolí v uplynulých pěti letech stouply dvojnásobně.

Jak se bude situace vyvíjet v budoucnu

Odborníci navíc upozorňují, že v horizontu příštích několika let se tento trend zřejmě nezlepší. Analytikové však uklidňují, že pokles nevyhnutelně jednou nastane, neboť se jedná o standardní chování trhu, kdy vývoj cen nemovitostí v Praze prochází určitými vlnami.

Nemusí však jít o pokles, který by byl do budoucna příliš výrazný. Ovlivnit jej totiž může celá řada faktorů jako například ekonomický vývoj, vzrůstající míra nezaměstnanosti nebo naopak v příznivém případě také růst příjmů a celková důvěra obyvatelstva v ekonomiku.

Vyplatí se koupě bytu v Praze?

V současné době má smysl si pořizovat především malé investiční byty v Praze. Platí to pak zejména pro Prahu. Ta je specifická výrazným přílivem cizinců i tím, že se jedná o studentské město. Což zákonitě generuje vysokou poptávku po pronájmech.

Makléři se shodují, že po zodpovědném zvážení svých finančních možností (zejména, pořizujeme-li si byt na hypotéku) lze koupi i v současných poměrech doporučit. Zlevnění do budoucna příliš výrazné pravděpodobně nebude a byt je dlouhodobou investicí.

Autor: zipHOME.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup