Jakožto Jazyková škola, zejména zabývající se jazykovými kurzy jako jsou pomaturitní studium jazyků, firemní vzdělávání ale taky klasické kurzy pro veřejnost, máme jeden velký zájem.

A tím je zdokonalit naše studenty v osvojovaném jazyce – co nejefektivněji, v co nejkratším čase. Velmi často se proto ptáme našich lektorů na zpětnou vazbu. Co dělá studentům v jejich kurzech největší problémy a na co je potřeba se zaměřit?

Téměř u každého kurzu se nám dostane jednoslovné odpovědi, ať už se jedná o lektora učícího pomaturitní studium angličtiny nebo kurz španělštiny, je to slovní zásoba! A věříme, že ani pro Tebe, jestli ses snad někdy v životě pokusil naučit nějaký jazyk, to není žádným překvapením.

Jednoduše, podobně jako je základem každého domu cihla, tak jsou slovíčka základem každého úspěšného studenta, ať už se jedná o jakýkoliv jazyk. 

Bez slovíček to zkrátka nepůjde – teprve až v momentu, kdy máme na čem stavět (rozuměj slovní zásoba), můžeme se pustit do obtížnější gramatiky, či pomýšlet na samotnou konverzaci.

No – a jsou to právě slovíčka, na která neexistuje žádný tahák, ale každý z nás si je do hlavy musí dostat sám, ať už ses pustil do esperanta, latiny – nebo zkrátka navštěvuješ „obyčejné“ kurzy angličtiny.

A právě z toho důvodu jsme se rozhodli, že Ti v dnešním článku přineseme pár tipů na to, jak hon za úspěšnou slovní zásobou začít. Tak pojďme rovnou na to!

Všímej si asociací

Hned na úvod je třeba říct, že biflovat se slovíčka zpaměti nemusí být vždy nejefektivnější cesta. Existuje totiž spousta triků k tomu, jak si konkrétní slova zapamatovat jednoduše.

Vždy, když se učíme nové slovíčka, je třeba o nich přemýšlet. Co nám připomínají? Jak nám znějí slabiky slovíčka? Každá Tvá odpověď na předcházející otázky Ti pomůže si slovíčko snadněji zapamatovat!

Nejpoužívanější slovíčka

Výzkum dr. Edwarda Frye ukázal, že 69 % veškerého textu v angličtině je vytvořeno pouze za pomoci 300 slov. Následně vznikla diskuze a další výzkumy, taky pro další jazyky. Pokud se tedy ve studovaném jazyce naučíš 300 základních slovíček, Tvé porozumění textu se podstatně zlepší a měl bys být schopný už třeba přečíst i text z knihy.

Naši milí studenti navštěvující pomaturitní jazykové kurzy měli z této informace ohromnou radost!

Sepiš si seznam podobných slovíček

Není tajemstvím, že se jazyky během svého vývoje neustále inspirují a ovlivňují. To je jeden z důvodů, proč v nich můžeme najít stovky, možná i tisíce slovíček, které jsou při nejmenším dost podobné či dokonce stejné.

Díky tomu jsme mnohdy schopni odhadnout význam slova, aniž bychom se s ním předtím setkali. A právě při učení těchto slovíček to máme o mnoho jednoduší – díky jejich podobnosti se slovy z našeho jazyka si je mnohem snáze zapamatujeme!

Jazyková škola PELICAN z Brna má ve svém rukávu spoustu dalších tipů. Přijď se do našich kurzů podívat osobně – a do slovní zásoby se můžeme pustit společně. Budeme se těšit!

Tvůj PELICAN