Některé práce jsou v praxi mnohem komplikovanější, než jak se na první pohled jeví. Například nátěr sádrokartonu – pokud máte za to, že aplikace nátěrových hmot na tento materiál nepředstavuje žádný problém, raději se začtěte do následujících doporučení. Prozradíme vám, na co si dát pozor, aby výsledek splnil vaše očekávání.
Ani kvalitní úprava sádrokartonu nezaručuje, že bude po vymalování perfektně čistý, souvislý a hezký na pohled. Nátěr sádrokartonu vyžaduje dodržení určitých postupů, jinak malba nabude dobře krýt a objeví se i jiné nedostatky.
Zkušení natěrači a malíři vědí, že prvním krokem je důkladné přebroušení spojů a zajištění maximální těsnosti. Pozornost si zaslouží především spoje tmelené sádrokartonářským tmelem – ačkoliv vypadají rovné, na omak zjistíte, že tomu tak není. Jejich povrch musí být identický jako povrch sádrokartonu, jinak se po aplikaci nátěru objeví fleky.
Sádrokartony si důkladně prohlédněte po celé ploše. Nedostatky snadno odhalíte s pomocí silnějšího bočního světla. Před malováním je všechny odstraňte, v opačném případě se na mě budete nuceni každodenně dívat.
Podstatný je také výběr tmelu. Pro spoje mezi stěnou a sádrokartonem je vhodný přetíratelný tmel, tedy zřejmě akrylátový. Zda je přetíratelný interiérovými barvami, zjistíte z popisu výrobku. Některé tmely však jsou po vytvrzení mastné, což je po provedení nátěru vidět. Nežádoucímu efektu lze naštěstí jednoduše předejít, to použitím základní syntetické barvy.
Natěrači Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňují na důležitost sjednocení povrchu. Před nátěrem proto nezapomeňte na důkladnou penetraci. Použijte penetrační nátěr, který je určen přímo na sádrokarton. Zajistíte tím, aby měl podklad co nejnižší savost a nátěr dobře kryl. První vrstvu nátěru naneste až ve chvíli, kdy bude penetrace důkladně zaschlá, a to barvou zředěnou ve stejném poměru jako jste ředili penetraci.