Zařídili jste si krásný nový obývací pokoj, ale pořád vám připadá, že to nějak není „ono“? Pak si určitě posviťte na osvětlení, které v obýváku máte. I z luxusního obývacího pokoje v šik stylu dokáže umírající světlo ze starého lustru nebo naopak oslepující zářivka udělat kýč vyzařující nepohodlí.

Design a druhy svítidel

První, co budete muset při volbě osvětlení řešit, je volba druhu osvětlení. Stropní svítidla jsou nejuniverzálnější variantou a jakousi „sázkou na jistotu“. Stropní svítidla přitisknutá těsně ke stropu jsou totiž praktická i vysoce efektivní, stejně jako tvarově variabilní s ohledem na různý vkus zákazníků. Obecně zůstávají i s ohledem na svou polohu méně výrazná, přesto pro nízké stropy i malé prostory lepší řešení nenajdete. Stropní svítidlo totiž pomocí rozptýleného světla prostor opticky zvětšuje.

Naopak výrazné visící lustry a závěsná svítidla v obýváku mohou vytvořit svým provedením zajímavý estetický dojem i útulnou atmosféru i ve velkých místnostech s vysokými stropy, ne vždy ale stačí jako jediný zdroj světla a je potřeba je mnohdy kombinovat s dalšími světelnými zdroji. Bodová svítidla jsou naopak obvykle velice výkonná a umožňují maximálně jednoduché směřování světla požadovaným směrem spolu s efektivním svícením. Designově jsou ale bodová svítidla méně variabilní a celkově vizuálně působí spíše minimalisticky, což nemusí vyhovovat vkusu každého zájemce. Pro navození příjemné atmosféry a pro rozzáření interiéru pak můžete využít podhledová svítidla, označovaná také jako zápustná svítidla, pro relaxaci nebo čtení v křesle zase stojací lampu.

Jakmile se rozhodnete pro jeden či kombinaci více druhů osvětlení, můžete začít srovnávat jednotlivé modely. Samozřejmostí přitom je, že by měl design svítidla korespondovat s celkovým stylem interiéru. Pokud ale například místnost teprve zařizujete, může být zajímavým počinem odpíchnout celé řešení právě od výrazného netradičního svítidla.

Barvy světla

obyvaci-pokoj-bydleniKromě samotného designu svítidla v obývacím pokoji by vás také mělo zajímat světlo samotné, a to nejen co do intenzity, ale také barvy. Stěžejní je především správná volba mezi studeným a teplým světlem. Pro běžné základní osvětlení obytných prostor se obvykle volí studená bílá, zatímco pro navození útulnější a příjemnější atmosféry teplá bílá. Při výběru žárovky se proto nejdříve rozhodněte, zda chcete pojmout obývací prostor jako relaxační a uklidňující, nebo spíše živější a aktivní.

Energetická náročnost

Finance hrají roli napříč všemi odvětvími a oblast svícení není výjimkou. Svítíme obvykle denně, proto není od věci volit svícení finančně méně náročné. To představují především LED žárovky, úsporné žárovky nebo v menší míře halogenové žárovky. Pořizovací náklady těchto světelných zdrojů jsou sice vyšší, investice se vám ale brzy vrátí.