Rozbila se vám doma pračka, zalíbil nový smartphone, nebo byste si třeba jen rádi dopřáli odpočinkovou dovolenou, ale stav peněz na vašem účtu zrovna nenabízí žádné možnosti? Pak určitě zvažujete možnost úvěru, tedy půjčky finančních prostředků. V dnešní době je půjčka zcela běžnou záležitostí a u menších částek dokonce není problém vyřídit si úvěr u některé z institucí online a na počkání.

Druhy úvěrů

Nabídka úvěrů je téměř nekonečná, proto vybrat si nemusí být úplně jednoduché. Základní dělení úvěrů je podle délky splatnosti na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.

Podle účelu jsou to pak úvěry účelové (u kterých přesně víte, na co peníze použijete), nebo bezúčelové, u kterých prostředky můžete použít zcela libovolně. Bezúčelové úvěry jsou přitom obecně dražší. Cena je samozřejmě dalším významným aspektem, který jednotlivé nabídky odlišuje, a řeč není zdaleka jen o ceně za poskytnutí úvěru, ale především o úrokové sazbě. U vyšších částek je standardem poskytování úvěru zajištěného, kdy v podstatě ručíte zakoupenou věcí, například automobilem. U menších částek jsou úvěry zpravidla nezajištěné. Podle formy vyplacení peněz se pak dále rozlišují úvěry hotovostní nebo bezhotovostní, podle způsobu poskytnutí financí jednorázové či postupné, kdy požadovanou sumu čerpáte ve splátkách. Podle individuální potřeby každý klient volí vždy takovou kombinaci, která je pro něj nejoptimálnější.

Tip: Přečtěte si o půjčka v insolvenci, nebo nahlédněte do registr dlužniku.

Úroková sazba úvěrů

penizeÚroková sazba se odvíjí od celé řady okolností, od výše požadované částky, přes dobu splatnosti až po doplňkové aspekty jako je pojištění půjčky nebo zajištění. Proto nemusí platit, že zatímco váš soused si u jedné společnosti výhodně půjčil na auto, vy zde získáte stejně výhodné podmínky pro nákup kávovaru. Obecně je možné sehnat úvěr bez ručitele a účelu s úrokovou sazbou již od sedmi procent, vždy ale záleží na okolnostech a ne vždy musí podmínky zcela vyhovovat vašim potřebám.

Naštěstí internet dnes umožňuje pomocí online kalkulaček a srovnávačů přesně vypočítat náklady na úvěr u celé škály poskytovatelů, a navíc i srovnat doplňkové služby či podmínky, které by vás mohly ovlivnit. Příkladem jsou třeba weby porovnej24.cz, penize.cz nebo usetreno.cz, které jsou skvělým vodítkem a pomocníkem při výběru.