Když jste byla malá, babička vám pravděpodobně upletla tlusté teplé ponožky, teploučkou šálu, nebo slušivou čepici. Možná dokonce tyto kousky máte doma dodnes. Když jste byla větší, pravděpodobně jste se naučila sama plést nebo háčkovat. A tato činnost, kterou vás naučila babička nebo maminka, vám dělá radost dodnes. Pletení je zkrátka činnost, která se celá staletí těší velké oblibě. Nahlédněme společně do historie pletení.

Možná vás překvapí, že historie pletení sahá až do doby před naším letopočtem. Asi nejstarším dochovaným pleteným výrobkem je arabská pletená ponožka do sandálů s odděleným palcem, která vznikla před naším letopočtem. Pletací řádek pleteme zpravidla zleva doprava. Z tohoto důvodu je způsob tradičního pletení přisuzován arabské kultuře.

Historie pletení v ČR

V České republice pak nejstarší pletařská díla souvisí s pletařským průmyslem. Nejstarší pletenou památkou u nás je tzv. svatovojtěšská rukavice, která s největší pravděpodobností pochází ze 13. století. První manufaktura vyrábějící pletené punčochy na stávcích vznikla na našem území v 2. polovině 17. století.

Rozmach pletení ve 20. století

Největší rozmach pletení byl zaznamenán ve 20. století, a to zejména díky vynálezu umělého vlákna, nylonu, ale také rozšíření pletacích strojů. Obliba pletených výrobků přetrvala dodnes. V dnešní době však můžete vybírat i z mnohem širší nabídky bavlněných přízí různých barevných provedení. Na trhu jistě naleznete spoustu starších i nových knih s pletařskými vzory. Vedle klasického hladkého vzoru je možné použít také pavučinkový, žakárový, norský, nebo anglický.

Vsaďte na vysoce kvalitní bavlněné příze od MoVe materiál, vhodné převážně na letní pletení a háčkování šatů, halenek, svetříků, dětských čepiček či šátků pro letní období. Udělejte radost sobě nebo svým blízkým. V případě, že neholdujete pletení a raději dáváte přednost šití, spolehněte se na náš široký výběr bavlněných pláten. Pestrobarevná bavlněná plátna jsou ideálním materiálem pro ušití nových šatů, sukní, nebo různých bytových doplňků.