Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2 Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Jakékoli předměty vyrobené ze dřeva jsou zdrojem nejen radosti, ale také starostí. Není jistě žádným tajemstvím, že dřevo je přírodní materiál, jemuž neprospívá celá řada vnějších vlivů.

Vlhkost, sluneční záření, houby i hmyz na něm mohou napáchat opravdu značné škody. Z toho důvodu se doporučují k jeho ochraně užívat různé lazury, jež nejen pomohou zvýraznit texturu dřeva, ale současně jsou schopny s negativním působením vnějších vlivů řádně zatočit!

Lazury oproti lakům zachovávají texturu dřeva

Charakteristickým znakem lazury na dřevo je, že se do něho vpije, přičemž na povrchu zůstane maximálně slabá vrstvička filmu. Již z toho je zřejmé, že každý, kdo chce uchovat přírodní kresbu dřeva, by měl preferovat lazuru před lakem, jenž tuto vrstvu zanechává neporovnatelně širší.

Přívrženci laku občas argumentují tím, že lak vydrží až o čtyři roky déle. To je sice konstatování, které lze jen stěží zpochybnit, současně je ale jisté, že následná rekonstrukce je mnohem pracnější a nákladnější.

U lazury postačí povrch jednoduše očistit, maximálně jemně pohladit smirkovým papírem, pak již následuje jen opětovný nátěr lazurou.

Tenkovrstvé a silnovrstvé lazury se hodí pro dřevo rozdílné vlhkosti

Olejové lazury je nutné vybírat podle typu podkladu, na který budou nanášeny. Tenkovrstvé lazury se doporučují pro dřevo, jež není zcela vyschlé a vyniká vyšší vlhkostí. Typickým příkladem, kdy se lze s podobným druhem dřeva setkat, je zahradní nábytek, zahradní domky nebo ploty.

Silnovrstvé olejové lazury na dřevo jsou ideální pro vyschlé dřevo s vlhkostí nejméně 12-17 %. Měly by být využívány pro takové dřevo, jež během své životnosti nedoznává výrazných proměn rozměrů kvůli vlhkosti a teplotě.

Tyto lazury se užívají pro okna, dveře, okenice, ale i pro podbití střechy. Tato lazura se při porovnání s tou tenkovrstvou méně vpíjí do dřeva a je v ní obsaženo více sušiny, jež se podílí na vzniku průhledného filmu na povrchu dřeva.

Postup při užití olejových lazur

Olejové lazury na dřevo je možné nanášet až v okamžiku, kdy je povrch skutečně důkladně očištěný. Měly by být také důkladně promíchány, aby na dně nádoby nebyla usazenina. V případě, že není lazura celá spotřebována, je třeba nádobu neprodyšným způsobem uzavřít, protože jinak lazura vyschne.

K jejímu nanášení na povrch se doporučují měkké štětce, přičemž tento nános probíhá ve směru vláken dřeva za teploty mezi 10-30 ºC. Děje se tak ve dvou až třech vrstvách v intervalech 5-7 hodin.

Kvalitní lazury na dřevo je možné zakoupit ve specializovaných e-shopech

Lazury na dřevo dnes není problém sehnat i v prověřených e-shopech. Předností takového nákupu je hlavně rychlost vyřízení a doručení až domů. Rozhodně se jedná o naprosto standardní řešení, které má v porovnání s nákupem v kamenném obchodě jednoznačná pozitiva.

Jedním z nich je také e-shop www.oleje-osmo.cz , který se specializuje na nabídku přírodních lazur a barev na dřevo značky Osmo. Nátěry od této značky se vyznačují vysokou trvanlivostí a vydatností, což šetří váš čas i peníze.