Projděte si 6 osvědčených rad od rodilých Brňáků, které vám zjednoduší hledání!

Tip: Nemáte kvůli hledání ubytování čas na studium? Podívejte se na možnost vypracování bakalářské práce anonymně na zakázku. Ušetříte spoustu času, který budete potřebovat. 

Najít pronájem v Brně, který bude splňovat vaše požadavky a navíc nebude stát měsíční výplatu, je stále těžší. Obzvlášť pokud pracujete s omezeným rozpočtem, jako většina vysokoškolských studentů. Nechte se inspirovat našimi tipy, které jsme v redakci dali dohromady společně s místními studenty. Snad tou nejdůležitější radou je trpělivost. Nenechte se odradit nedostatkem nabídky volných bytů, který bohužel není problémem jen našeho hlavního města Moravy. Myslete pozitivně a začněte s hledáním s dostatečným předstihem. Vhodný podnájem na vás určitě někde čeká!

Pronájem v Brně na poslední chvíli? Jen s velkým štěstím!

Pokud nejste přímo z Brna a na vysokou školu nastupujete jako většina ostatních studentů na začátku podzimního semestru, určitě se vyplatí začít hledat pronájem dostatečně dlouho dopředu. Většina vysokoškoláků odjíždí po absolvování poslední zkoušky na léto domů nebo do zahraničí a jejich byty nebo pokoje se uvolňují. Začněte tedy s poptávkou bydlení nebo spolubydlení už v průběhu léta. Získáte tak nejen větší pravděpodobnost úspěchu, ale i rozmanitější výběr. Máte také větší šanci se vejít do vašeho rozpočtu. Myslete na to, že Brno je po Praze na špici výše nájemného.

Uvažujte racionálně a jasně si nastavte vaše požadavky

Pokud jste se již rozhodli, že příští semestr nechcete strávit na vysokoškolské koleji, zavčas si rozmyslete, co od podnájmu očekáváte. Určitě není od věci si stejně jako při jakémkoliv jiném plánování položit zásadní otázky, jako například:

· Chcete bydlet zcela sám nebo ve sdíleném bytě?

· Pokud preferujete sdílené bydlení, je vaším požadavkem neprůchozí pokoj?

· Jaký máte na pronájem rozpočet?

· Potřebujete najít byt kompletně vybavený nebo vás čeká ještě další investice do nábytku, vybavení apod.?

· V jaké lokalitě chcete bydlení hledat?

· Je bydlení dostupné z hlediska MHD?

· Budete potřebovat parkovací stání?

Nenechte se odradit zamítavým přístupem pronajímatelů

Ze zkušenosti víme, že nabídka pronájmů v Brně často nedostačuje poptávce. Můžete se setkat i s tím, že někteří pronajímatelé nechtějí své nemovitosti studentům pronajímat. Důvody jsou různé, ať už se jedná o špatné předchozí zkušenosti, možnosti zvýšeného hluku a nepořádku nebo i prostý fakt, že studenti shání podnájem jen na dobu určitou, kdy budou na univerzitě. To je pro pronajímatele nevýhodné. Nenechte se ale tímto přístupem odradit a zkuste naopak argumentovat tím, že zase nemáte děti nebo pejska, který by mohl nový nábytek v bytě poškodit. Za zkoušku nic nedáte a třeba bude stát štěstí na vaší straně.

Tip: Stejně jako u bakalářských, můžete možnosti vypracování využít u všech dalších typů vysokoškolských prací. Podívejte se na příklad na ceník diplomových prací

Předvídejte a nenechte se napálit

Ať už se vám podaří sehnat pronájem přes realitní kanceláře, skrz bezrealitní servery nebo díky sociálním sítím, které k nabídkám volných nemovitostí nabízí už i některé městské části, buďte před podpisem nájemní smlouvy pozorní. Všímejte si jakýchkoliv signálů, které by mohly značit problémy v budoucnu. Příkladem může být nemožnost prohlédnout si byt osobně nebo mluvit přímo s majitelem. Podezřelá je i neochota zodpovědět některé vaše dotazy, zejména co se týče financí, ale i automatické nepředložení potvrzení o zaplacení vratné kauce.

Ptejte se, dokud je na to prostor

S pronajímatelem si vždy osobně projděte celý byt a zeptejte se na všechny nejasnosti. Zavčas si zjistěte, zda je stávající nábytek, ale i třeba spotřebiče jako pračka, mikrovlnka nebo lednice k dispozici i pro vás nebo patří současným nájemcům. Aktuální stav nábytku doporučujeme nafotit a uložit, aby v době, kdy budete byt opouštět, nedošlo k nedorozuměním a zbytečně jste tak nepřišli o vratnou kauci. Dopředu si také zjistěte, jak je to s platbou za energie a v případě záloh, o jakou výši se každý měsíc jedná.

I když se může zdát, že při všech starostech ohledně seminářů a zkoušek, může být hledání vhodného pronájmu jako zbytečná starost navíc, řada vysokoškoláků se shoduje, že soukromé bydlení se nedá s tím na koleji srovnat. Důvodem je hlavně vyšší komfort, ale i samostatnost a svoboda. Nenechte se odradit prvotními nezdary a věřte, že ta trocha starostí navíc za to stojí. A co byste doporučili novým vysokoškolským studentům vy? Jak se vám v Brně podařilo najít ideální podnájem? A bydlíte spolu s přáteli ze školy nebo si užíváte soukromí v garsonce? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti a tipy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup