Při nákupu wakeboardu pro začínajícího jezdce je dobré se seznámit s různými vlastnostmi prkna, o kterém uvažujete. Tyto vlastnosti ovlivňují způsob, jakým budete na wakeboardu jezdit a měli by odpovídat vašemu stylu.

Abychom vám pomohli získat představu o tom, jaký typ wakeboardingového prkna bude pro vás nejvhodnější, níže jsem pro vás vytvořili krátkého průvodce výběrem.

Délka wakeboardu

Při výběru boardu na wake je důležité si zvolit ten, který dokáže zvládnout vaši váhu a styl wakeboardingu. Pokud to neuděláte, skončí to zbytečnou frustrací, protože wakeboard se nebude dostatečně vznášet a skončí to tím, že dřív nebo později budete muset koupit nový.

Většina wakeboardů měří mezi 130–144 centimetry.

  • Wakeboardisté pod 45 kg by se měli držet wakeboardu s délkou pod 130 cm.
  • Jezdci od 40–68 kg by si měli vybrat wakeboard v rozmezí od 130–134 cm.
  • Pro jezdce v rozmezí 60–80 kg je ideální prkno na wake o délce 135–139 cm.
  • Ve váhové kategorii od 77–113 kg budou vhodné boardy od 140–144 cm.
  • U wakeboardistů s váhou větší než 113 kg je dobré sáhnout po wakeboardu delším než 144 cm.

Při pohledu na wakeboardy, které spadají do vašeho ideálního rozmezí, můžete vybrat jednu ze spodního rozsahu, středu nebo horního rozsahu.

Vybíráme wakeboard ze spodní části vašeho rozsahu

Obecně platí, že kratší wakeboard je pomalejší a obtížněji se tlačí proti vodě. Díky tomu, že i jeho plocha je menší, jsou přistání s ním obtížnější než s delším wakem. Na druhou stranu, protože je wake menší, snadněji se s ním manipuluje ve vzduchu, což usnadňuje skoky po vlnách.

V kostce by menší wakeboard byl pravděpodobně ideální pro zkušeného wakeboardera.

Vybíráme wakeboard z horní části vašeho rozsahu

Dlouhý wake je opakem kratšího, a to z mnoha důvodů. Je snadnější na něm jezdit a ovládat ho. Je také rychlejší, protože jeho větší plocha dostatečně tlačí na vodu, takže je pro vás mnohem lehčí se pohybovat vodou. Samozřejmě že tato plocha navíc také znamená, že prkno není tak dobré pro různé triky ve vzduchu.

Na druhou stranu se ve vzduchu lépe ovládá. V kostce by byl delší wakeboardpravděpodobně lepší pro osobu, která s wakeboardingem začíná. Nabízí větší kontrolu, snadněji se používá a neomezuje v pohybu.

Typy wakeboardů podle vlastností

Wakeboardy jsou k dispozici v mnoha různých tvarech. Některé z těchto tvarů jsou vhodnější pro jezdce s určitými schopnostmi než když použití jiný tvar wakeboardu. To však neznamená, že jezdec začátečnické úrovně si nemůže vybrat prkno s tvarem, který je obecně vhodnější pro wakeboardistu s vyšší úrovní zkušeností. Pokud se při jízdě na vybraném waku cítí dobře, není důvod proč ji nepoužít.

Začátečník až středně pokročilý jezdec

Pro začínající jezdce, včetně úplných nováčků nebo příležitostných jezdců je nejvhodnější wakeboard pro začátečníky a středně pokročilé. Obvykle má tento typ wakeboardu velmi plynulou jízdu, protože používá 3 stupňový rocker, který umožňuje bezproblémový přenos hmotnosti v okamžiku kdy wake překonává vlnu.

Pokročilý jezdec – pokročilá úroveň

Pro jezdce, kteří už jsou schopni překonávat vlny z obou směrů a vždy si udržet stabilitu, může být rozumné sáhnout pro wakeboardu, který je určen pro středně pokročilou a pokročilou úroveň. Tento typ wakeboardů má zvýrazněný rocker s nižší schopností přenosu hmotnosti, ale zase s větší přesností. V této kategorii wakeboardů najdete opravdu velký výběr.

Pokročilý jezdec – expertní či závodní úroveň

Jezdci, kteří jsou schopni střídat různé triky v jedné řadě, by se měli podívat na wake určený pro pokročilé a závodní použití. Wakeboardy tohoto typu toho méně odpustí než u středně pokročilých a těch pro začátečníky.

Wakeboardy poskytnou profesionálům agresivní styl jízdy a sílu potřebnou k tomu, aby přesně vystřihli daný trik.

Wakeboard Rocker a styl jízdy

Různé wakeboardy mají různé styly rockerů, které vyhovují různým stylům jízdy. Rocker má vliv na přenos hmotnosti z jedné části waku na jinou, protože zasahuje do vody pod různými úhly. Obecně existují 3 různé typy rockerů:

Kontinuální rocker

Poskytují jezdcům rychlou a plynulou jízdu. Wakeboardy s kontinuálními rockery jsou perfektní pro carving na klidných vodách. Tvar waku poskytuje prknu vysokou rychlost. Jde o velmi konzistentní a spolehlivý typ rockeru, který dává jezdcům přesnost a konzistentní jízdu.

3 – stupňový rocker

Wakeboardy s 3 stupňovými rockery jsou většinou pomalejší a klenutější. Jsou vytvarovány do tří různých úhlových ploch, které jsou ve tvaru písmena U. Jsou perfektní pro vysoké skoky. U těchto typů waků je třeba dávat větší pozor při dopadu na vlny.

To má také vliv na vyšší náročnost pro jezdce na udržení rovnováhy. Jezdec se cítí méně stabilně i při ovládání.

Camber

Wake s tímto typem prohnutí má dvě místa dotyku s hladinou na koncích prkna, které jsou odděleny obloukem ve středu. Toto prohnutí poskytuje jezdci velkou stabilitu, ovládání a výšku. Nedostanete se ale tak vysoko jako u 3 stupňových rockerů a co se týče rychlosti je pomalejší než kontinuální rocker. Jde o pohodový rocker, který můžete zařadit mezi dvě výše uvedené.

Hybridní rocker

Jde o wakeboardy s rockery, které leží někde mezi výše uvedenými třemi základními.

Záleží na hmotnosti wakeboardu?

Lehké wakeboardy jsou ideální, protože poskytnou jezdci plynulejší a rychlejší svezení. Problém u tohoto typu waků je cena, která je samozřejmě vyšší.

Tipy pro péči o wakeboard a údržbu

Wakeboard je investice. Abychom ji využili, co nejlépe je třeba o ni pečovat. Zde je několik základních tipů, které vám pomohou, aby wake vydržel dlouho jako nový.

  • Ujistěte se, že nenecháváte wakeboard zbytečně dlouho ležet na sluníčku. Dlouhé vystavování slunečním paprskům wake poškozuje.
  • Po jízdě ve slané vodě ji opláchněte čerstvou sladkou vodou.
  • Kupte si i wakeboardový bag pro bezpečné uložení vašeho prkna. Tyto bagy jsou navrženy tak, aby chránily před poškrábáním a usnadní přepravu waku. Před uložením vašeho wakeboardu do tašky se ujistěte, že je suchý.
  • Ukládejte wakeboard a další vybavení na suché a chladné místo.

Velký výběr vysoce kvalitních wakeboardů pro začátečníky najdete na www.mysticstore.cz nebo na Showroomu Mystic v Brně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup