Sušička prádla už dávno není pouhou vymožeností zbohatlíků, život usnadní každému. Pořídit se dá zvlášť, ale i dohromady s pračkou. A stejně tak, jako se liší pračky v kvalitě praní, liší se i sušičky v tom, co vám nabídnou. Výsledek může být úchvatný i rozpačitý.

I když ještě nejsou v českých domácnostech sušičky tak moc rozšířené jako v zahraničí, jejich obliba roste. Šetří především čas a vaši energii. Kdo má malé děti, ocení je stoprocentně. Sušení v sušičce má oproti tomu na slunci výhody: zbaví prádlo zvířecích chlupů, alergenů a pylů, nemačká ho a barva nebledne. Zbavíte se nutnosti žehlení, nebudete zakopávat o sušák prádla, čas využijete lépe.

Ventilační a kondenzační sušičky

Sušičky prádla dělíme podle technologie sušení na kondenzační a ventilační. Ventilační se u nás už téměř neprodávají, daleko rozšířenější už jsou kondenzační. Další variantou je pak pračka kombinovaná se sušičkou. Tato kombinace vyjde levněji než oba přístroje zvlášť a šetří místo. Rozdíl ale najdeme v kapacitě a funkcích, taková sušička nezvládne pojmout tolik prádla a mívá vyšší spotřebu. Je-li dostatek místa na oba přístroje zvlášť, doporučuje se do nich zainvestovat.

Kondenzační sušičky kondenzují vodní páru z prádla do nádoby, nebo se napojují na odpad. Instalace je snadná a spotřeba energie o něco vyšší než u ventilačních. Ty ale vyžadují zásah do zdi a odvod horkého vzduchu s párou ven z budovy. Proto se od nich ustupuje.

Kondenzační sušičky využívají topné těleso nebo topné čerpadlo. Druhá varianta je energeticky úspornější, počítat ale musíme s trochu vyšší pořizovací cenou. U hybridních kondenzačních sušiček si můžeme vybrat úsporný program s tepelným čerpadlem nebo zkrátit čas sušení za pomoci tepelného tělesa.

Pračka a sušička na sobě?

Sušičku musíme umístit na rovnou podlahu a nejlépe kus od sprchy a vany. Je to z důvodu příliš teplého vzduchu okolo, který zvyšuje energetickou náročnost sušícího procesu. V některých koupelnách toho ale docílit nelze. Na trhu jsou sušičky s horním a předním plněním. Proto lze v nouzi postavit tyto dva spotřebiče na sebe. K tomu doporučujeme takzvaný mezikus, který zvýší stabilitu sestavy. Mnohé sušičky jej mají v rámci příslušenství. Pro opravdu malé koupelny se hodí verze s menší hloubkou. Všechny možné typy porovnáte a seženete na https://www.expert.cz/susicky-pradla/.

Důležité parametry

Kdo chce sušičku opravdu využívat pravidelně a na téměř veškeré prádlo, měl by si dát pozor na parametry výrobku. Jaké by nás měly zajímat? Kromě ceny a designu samozřejmě i energetická třída, roční spotřeba na 160 pracích cyklů, délka programů, hlučnost, kapacita v kilogramech, množstevní automatika a možnost napojení na odpad. Z funkcí jsou to například odložený start, typ displeje a dětská pojistka. Přístroje se SMART funkcí lze ovládat pomocí chytrých zařízení i na dálku.