Gramofony jsou zde s námi již mnoho desítek let, a rozhodně to nevypadá, že by se chtěly v nejbližší budoucnosti poroučet ze scény. Není divu. Mnoho audiofilů považuje jejich zvuk za nepřekonatelný, i přesto, že se vyznačuje občasnými praskavými zvuky. Víte však, jak takový gramofon vlastně funguje a co stojí za jeho nepřekonatelným zvukem?

Jednou z nejdůležitějších součástí každého gramofonu je přenoska. Jejím hlavním úkolem je přenášet zvuk z drážky na desce. Není proto divu, že úroveň její kvality je přímo úměrná výsledné kvalitě zvuku.

Jak vybrat správnou přenosku

Existuje několik typů gramofonových přenosek, od levnějších piezoelektrických, až po vysoce kvalitní MM/MC přenosky, které nacházejí uplatnění v dražších hifi přístrojích. Piezoelektrické přenosky jsou vhodné spíše pro levné gramofony, kde na kvalitě zvuku až tak nezáleží. Jejich frekvenční rozsah je nižší než u kvalitních MM/MC přenosek a navíc při přehrávání vyvíjejí na desku mnohem vyšší tlak, čímž zvyšují její opotřebení. Pokud to s poslechem hudby myslíte vážně, je mnohem lepší si o trochu připlatit a pořídit si gramofon s MM nebo MC přenoskou, která je schopná přenést zvuk v rozsahu 20 – 20 000 Hz. Většinou se používá varianta MM, která přenáší zvuk pomocí pohyblivého magnetu. Naprostou špičkou jsou pak gramofonové přenosky systému s pohyblivou cívkou, označované MC, které osloví i nejnáročnější posluchače.

Kde koupit kvalitní hifi gramofon

Obchody nabízející gramofony, prodej přenosek a hifi zařízení najdete v každém krajském městě. Ovšem nejlepší nabídku dostanete, pokud hledáte gramofony v Praze. Naleznete zde nejen lepší výběr, příznivější ceny a zkušené prodavače, ale můžete si zde také jednotlivá hifi zařízení na místě vyzkoušet v dokonalém akustickém prostředí.