3D tisk zažívá ve firmách i domácnostech velký rozmach. K vytvoření trojrozměrných objektů vám stačí 3D tiskárna, kterou zakoupíte v každém lepším e-shopu a obchodu s elektronikou. 3D tisk je fascinující. Pavla Černá z TisknuLevne.cz Odhalí, co všechno je možné na těchto tiskárnách vytisknout a jaké se k nim vážou zajímavosti!

Co jsou 3D tiskárny?

3D tiskárny jsou zařízení, která umožňují trojrozměrný tisk. Disponují technologií 3D tisku na výrobu 3D modelů. Pomocí programu navrhnete počítačový model a v reálu sledujete, jak se jednotlivé tenké vrstvy vrství na sebe a jak před vašima očima vzniká předmět na pracovní desce tiskárny. Jednotlivé vrstvy materiálu se na sebe nanášejí metodou tavení a spékání, popřípadě se vytvrzují UV zářením či reakcí s lepidlem. 3D tisk se neustále vyvíjí a v současné době je možné pořídit si tuto tiskárnu pro domácí použití.

Uplatnění 3D tisku v lékařství

            3D tisk může bez nadsázky zachraňovat životy. Předpokládá se, že v budoucnu se na těchto tiskárnách budou tisknout lidské orgány. V Izraeli se například bioinženýrům podařilo vytisknout z buněk pacienta a dalších biologických materiálů 3D srdce, které je však zatím o velikosti králičího a momentálně není takové srdce určeno pro transplantaci. 3D tiskárny dále nalézají uplatnění při tisku protéz chybějících končetin a částí obličeje.

Výroba 3D tištěných domů

            Lidé bez domova mají v americkém Texasu naději na lepší život. Již za pouhé dva dny spatřila světlo světa stavba pro sociálně slabé skupiny obyvatel. Díky 3D tisku vznikají levná bydlení, a právě Texas je prvním státem, kde vybudovali centrum komunity o rozloze 46 čtverečních metrů pomocí 3D tiskáren. Počítá se s tím, že na ploše 20 hektarů vyroste více než 500 obydlí. Výroba domu vyjde asi na 10 tisíc dolarů, což je zhruba 235 tisíc korun.

Filmové rekvizity

            Jste fanoušci komiksových postav a akčních hrdinů a nenecháte si ujít filmy s těmito hrdiny? Pak vám jistě neušly filmy jako je IronMan, Hobbit, Avenger, Terminátor nebo Skyfall. Všechny tyto filmy spojuje jedno: jejich filmové rekvizity byly vyrobeny na 3D tiskárně. Výroba takových rekvizit je rychlejší, jednodušší a levnější a producentům to ušetří nemalé peníze. Například v „bondovce“ Skyfall jste mohli zahlédnout vytištěný model Aston Martin DB5.

3D tištěné hlavy pro neurochirurgy

            Žádný učený z nebe nespadl, a zvláště doktoři musejí nasbírat mnoho teoretických zkušeností, než se pustí do své první operace. Jenže kde si takové operace nacvičit? Neurochirurgové mají možnost vyzkoušet si zákroky na hlavách z 3D tiskárny, které jsou propracované zvenku i zevnitř. Nechybí v nich mozkové tkáně ani reálná textura lebky. 3D hlavy byly v minulosti použity i ve filmařském průmyslu.

3D tištěný granát

            V roce 2017 došlo k revolučnímu pokroku ve světě zbraní. Na 3D tiskárně vytiskli vojenští vývojáři centra ARDEC 3D granát, který byl vypálen z 3D granátometu RAMBO. Většina součástek granátu byla vyrobena právě technologií průmyslového 3D tisku. Granát s granátometem jsou další zbraně, které se podařilo vytisknout na takové tiskárně.

            3D tiskárny mají opravdu široké uplatnění v mnoha průmyslových oborech a pronikají i do kosmonautiky a hudebního světa. Je jen otázkou času, kdy se na 3D tiskárnách bude tisknout většina komponentů.