Záclony zútulňují prostor. Činí ho ovšem také více harmonickým a reprezentativním. Vybrat ale ty pravé nemusí být tak snadné, jak se na první pohled může zdát.

Výběr záclon nebývá zrovna jednoduchý. Na trhu se setkáte se záclonami různých materiálů, vzorů i barev. Na ty se v následujícím článku zaměříme.

Jakou barvu zvolit?

Při odpovědi na tuto otázku vycházejte z celkového ladění místnosti, pro niž záclony vybíráte. Vycházejte však nejenom z barev a odstínů, které v něm dominují, ale i vzorů, jež se v něm objevují. V potaz byste také měli vzít celkové ladění vaší domácnosti. Jiné záclony budete vybírat do moderního interiéru, jiné do rustikálního. 

Záclony různých barev i odstínů

Na trhu se setkáte se záclonami různých barev i odstínů. Klasikou jsou záclony bílé a krémové. Velké popularitě se ovšem těší i záclony tmavších barev, jako jsou hnědá, šedá či zelená, které by si naše babičky na oknech dokázaly jen stěží představit. Jakou barvu tedy zvolit? To záleží nejenom na vašem vkusu, nýbrž i na celkovém barevném ladění místnosti, pro niž záclony vybíráte.

Záclony ladící s podlahou a stěnami

Sázkou na jistotu je samozřejmě bílá. Skvělého efektu však dosáhnete, pořídíte-li si záclony ladící buď s podlahou, nebo stěnami, popřípadě obojím. Do toho se ale v obchodě velmi těžko strefíte. Vyžádejte si proto vzorek, tedy ústřižek látky, který pak přímo na místě přiložíte k zařízení interiéru. S ním by totiž záclony měly být v harmonii.

Teplé, nebo studené?

Vybírat ovšem můžete i na základě barevného odstínu, jenž v místnosti převažuje. Tedy zda se jedná o barvy teplé (oranžová, hnědá), či studené (modrá, šedá, bílá). A v tomto odstínu by měly být i vaše záclony. Pozor, i bílou můžete mít teplou a studenou! Teplá bílá je například krémová a studená bílá sněhová či vápenná. A teplé odstíny se studenými designéři neradi kombinují. Neměli byste tak činit ani vy. 

Záclony nakupujte ve specialoizovaných obchodech a e-shopech. S bohatým výběrem záclon se setkáte například na e-shopu dante.cz. V nabídce však nejdete i závěsy, ložní povlečení a další bytový textil. Za velmi příznivé ceny, nutno podotknout. Tak neváhejte!