Nokie s operačním systémem Symbian mají svou zlatou éru dávno za sebou. Podobně je na tom u nás i iPhone se systémem iOS, kterému možná pomůže nová verze populárního chytrého telefonu. Nic méně u Čechů stále nejvíce bodují mobilní telefony s Androidem, mohou za to snad stovky tisíc aplikací navržených pro tento systém?

Operační systém Android vyvíjí celosvětově známá společnost Google. Řada výrobců mobilních telefonů si jej však dále upravuje (např. přidává interní aplikace), což vede k tomu, že by řada zákazníků ani netypovala, že má chytrý telefon od společnosti Samsung a HTC stejný systém. Samozřejmě nehledě na mobilní telefon lze nalézt řadu společných znaků systému Android.

Výhodou mobilních aplikací na Android není pouze počet nebo jejich různorodost, či to že je jejich většina zdarma, ale rovněž i to, že jsou oproti aplikacím do počítače snadno ke stažení i nainstalování. Pro stažení aplikací nemusíte ani propojovat USB kabelem chytrý telefon s počítačem. K návštěvě android marketu a stažení aplikace vám stačí pouze připojení k internetu, které si dovolím tvrdit, je pro chytré telefony jako benzín pro auto.

Vymezovat nebo nějak limitovat možnosti a okruhy aplikací je téměř nemožné. Uvědomme si, že dnes naleznete aplikace, které vám zrentgenují zeď, naučí vás vázat kravatu, umožní vám na obrázku zestárnout o desítky let atd. Jinak řečeno majiteli chytrého telefonu s internetovým připojením nic nezastaví, může mít přehled o všem, co ho zajímá kdykoliv a kdekoliv, což je naprosto úžasný výdobytek naší doby. I přesto není od věci zmínit i pár uživatelsky nejoblíbenějších druhů aplikací pro Android.

  • Na pomyslný top rozhodně patří praktické aplikace jako například aplikace s jízdními řády, předpověď počasí meteoskop nebo mapy a navigace.
  • Hned v závěsu jsou aplikace umožňující snadné prohlížení sociálních sítí (FaceBook a Twitter), využívání nejrůznějších komunikačních programů (ICQ a Skype) nebo dokonce posílání SMS zpráv zdarma.
  • Jisté místo mají i aplikace umožňující změnit nastavení telefonu, jako příklad si uvedeme aplikace pracující s výdrží baterie, dále aplikace umožňující aktivovat vyzváněcí profily (byly svého času velmi populární u Nokie) nebo třeba klasický budík.
  • Na své si samozřejmě přijdou i uživatelé, kteří si potrpí na srandovní a originální aplikace, kterými se mohou blýsknout před přáteli. Je libo změřit si tep nebo promile alkoholu v krvi? Velmi populární je rovněž Akinator (gin), který zaručeně uhádne slavnou osobnost, na kterou myslíte, pomocí série filtračních otázek.

Mezi populární hry patří např. Castle Clash na android.