S plastovými obaly a igelitovými taškami přicházíme do styku téměř každý den. Často je používáme i jednorázově a poté, co zabalený obsah vybalíme, směřují do koše. Aniž bychom si uvědomili, jak složitý proces jejich výrobu doprovází.

Polyethylenové balicí fólie na výrobu igelitových a reklamních tašek, ale i plastových obalů a potravinových fólií už od roku 1988 vyrábí například renomovaná společnost Van Gillern, s.r.o. Samotná výroba těchto obalových materiálů probíhá na speciálních extruderech. Jedná se o vyfukovací stroje, které z PE granulátu fólii vyfukují a navíjejí do rolí. Barva takovéto fólie je bílá či čirá. Možné je však i její dobarvení do jakéhokoliv barevného odstínu na přání zákazníka.

I plastový obal může zářit barvami

Druhým krokem při výrobě plastových obalů a balicích fólií je jejich případný potisk. K němu dochází na jednom ze dvou flexotiskových strojů – čtyřbarevném a osmibarevném. Jde-li vám o opravdu vysokou kvalitu tisku, bez níž se neobejdou především reklamní tašky, zaměřte svou pozornost na stroj osmibarevný.

Průběh tisku

Samotný tisk probíhá buď standardním způsobem jako při tisku fotografií, nebo se tisknou přímé barvy dle vzorníku Pantone. Výsledky je však třeba brát s rezervou. Odstíny na fólie nebývají totožné se vzorníkem Pantone. Jinak je také třeba přistupovat k tisku na průhlednou a neprůhlednou fólii.

Finální svařování

Konečnou úpravou při výrobě igelitových tašek je jejich svařování. K němu dochází na svařovacích strojích umožňujících různé rychlé dokončovací úpravy. Při svařování je třeba brát v potaz, aby sváry nezasahovaly do potisku, který by ve výsledku mohl být nečitelný.

Není plast jako plast

Na závěr si dovolíme konstatovat, že ne každý plast je škodlivý pro životní prostředí. Například polyethylenové fólie (PE), z nichž se většina obalových materiálů dnes vyrábí, představují minimální zátěž jak pro člověka, tak i přírodu. K tomu jsou hypoalergenní a zdravotně celkově nezávadné. Polypropylenové fólie (PP) pak dokonce při hoření neuvolňují žádné škodliviny. Ještě před tím, než se rozhodnete vyhlásit válku plastu, si tak zjistěte, o jaký plast se jedná.