Podnikání s sebou na jednu stranu nese mnohé výhody, je a ním ale také spojena celá řada povinností. Nicméně mnozí se i tak rozhodnou opustit jistotu zaměstnání a vydat se vlastní cestou.

Jaké jsou plusy samostatné výdělečné činnosti?

Pokud se rozhodnete stát se sami sobě šéfem, nebudete se muset podřizovat žádným pokynům nadřízených. Ve vedení budete vy bez ohledu na to, zda se pustíte do samostatné práce od stolu ve vlastním obýváku nebo si pořídíte firmu s několika desítkami zaměstnanců. Sami si vyberete obor činnosti, který vás opravdu baví. A plánovat podle svých potřeb budete nejen pracovní režim, ale také dovolenou. Na případné zaměstnance budete delegovat povinnosti a rozhodovat o jejich pracovní době a náplni.

Bez zodpovědného přístupu neobstojíte

Samostatnost s sebou ale nenese jen samé radosti. Proto nezapomínejte, že po založení firmy budete mít na svých bedrech veškerou zodpovědnost za dosažení úspěchu i případné nezdary. A navíc budete muset dostát nejen obchodním závazkům, ale také zákonným požadavkům. Spolehlivost, vysoká míra zodpovědnosti, organizační schopnosti a udržování si přehledu v legislativě tak jsou doslova klíčem k úspěchu v jakémkoli odvětví.

Proč je založení s.r.o. výhodnější než živnost?

Domníváte se, že je získání živnostenského listu pro úspěšný start vaší firmy dostačující? Začít jenom s ním rozhodně můžete, nicméně vystavíte se tak zbytečnému riziku. Mnozí podnikatelé by mohli vyprávět o tom, jak bolestivě přišli v důsledku své živnostenské činnosti o osobní majetek, případně dokonce i rodinu. Proto je vhodné přinejmenším zvážit, zda by právě pro vás nebylo vhodnější možností založení s.r.o.

Založení s.r.o. snižuje rizika

Proč je založení firmy v podobě kapitálové společnosti natolik výhodné? Zatímco živnostník ručí za závazky z provozování své činnosti celým vlastním majetkem, s.r.o. je zodpovědná pouze do výše svého kapitálu. Osobní vlastnictví společníků tak není ohroženo a případné nezdary firmy ovlivňují jejich soukromé životy výrazně méně. Založení s.r.o. tak poskytuje vyšší jistotu nejen pro samotného podnikatele, ale i pro jeho rodinu a blízké.

Proč je výhodné nechat si při založení firmy pomoci?

Založení s.r.o. je relativně náročné. Pokud se do celého procesu pustíte sami, obrňte se trpělivostí a vyhraďte si dostatek času na obcházení úřadů. Rozhodně se neobejdete bez dobré znalosti problematiky a související legislativy, i drobné opomenutí může mít výrazné negativní důsledky. Ani u s.r.o. vás nemine založení živnosti; je třeba pečlivě ověřit, zda právě váš obor patří mezi živnosti volné nebo vázané. V prvním případě získáte živnostenský list snadno, v druhém budete muset splnit další podmínky, mezi které patří zejména odpovídající kvalifikace či požadovaná praxe. A jakmile se dostanete k samotnému založení společnosti, je třeba správně formulovat veškeré zakládací dokumenty. Pokud dojde k sebemenší chybě, může při případné kontrole dojít k velkým problémům.

Jak založit s.r.o. bez rizika?

Nejbezpečnějším a nejspolehlivějším způsobem, jak založit s.r.o., je svěřit celý proces profesionálům. Zkušení odborníci mají celou praxi v malíčku a hravě vše vyřeší za vás. Není třeba probírat se požadavky jednotlivých institucí ani obcházet úřady; vše lze snadno zařídit přímo z pohodlí domova, stačí jen zaplatit a zaslat plnou moc. Celý proces založení s.r.o. je navíc výrazně rychlejší, než když ho řeší jednotlivec. Často může být založení firmy zvládnuto již za několik dnů.

Prodejci se neobejdou bez e-shopu

Prodej zboží přes internet je dnes na vzestupu, pouštějí se do něj nejen výrobci a dovozci, ale dokonce i ženy v domácnosti a na mateřské dovolené. Ani problém, jak založit e-shop, nemusí nikdo z nich řešit sám. I v tomto případě lze využít odbornou pomoc.