Týrání dětí je závažný a neakceptovatelný problém, který ohrožuje zdraví a bezpečnost nejzranitelnějších členů naší společnosti. Tento nebezpečný jev zahrnuje jak fyzické, psychické či sexuální násilí, tak i zanedbávání, které může mít dlouhodobé a devastující následky na vývoj a psychické zdraví dětí. Pokud se hodnověrným způsobem dozvíte, že ve vašem okolí dochází podobnému jednání, je vaší povinností toto okamžitě oznámit příslušným orgánům, nejlépe Policii ČR, OSPOD nebo na advokáta.
Oznamovací povinnost je dle trestního práva povinnost každé osoby informovat orgány činné v trestním řízení o tom, že došlo nebo dochází k páchání určitých trestných činů. Tato povinnost je zakotvena v zákoně č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, a vztahuje se především na závažné trestné činy, mezi něž týrání dětí patří a jejichž neoznámení nebo nepřekažení může mít závažné důsledky pro společnost. Nedodržení této povinnosti může samo o sobě vést k trestnímu postihu.
Oznamovací povinnost – co to znamená?
Oznamovací povinnost spočívá v tom, že kdokoliv, kdo se hodnověrným způsobem dozví o tom, že jiná osoba páchá, připravuje nebo již spáchala trestný čin uvedený v § 367 trestního zákoníku, má povinnost tento čin oznámit. Pokud tak neučiní, dopouští se trestného činu neoznámení trestného činu dle § 368 trestního zákoníku.
Co když někoho nahlásím, ale trestný čin mu nedokážou?
Pokud někoho nahlásíte s podezřením na trestný čin, ale toto podezření se nakonec nepotvrdí, nemůžete být obviněni z falešného nařčení, pokud jste jednali v dobré víře a s úmyslem chránit osobu, která mohla být ohrožena.
Pokud jste jednali v souladu se zákonem, plnili oznamovací povinnost a měli jste důvodné obavy, že může docházet k trestné činnosti, například ke špatnému zacházení s dítětem, a vaše oznámení se ukázalo jako neprokázané, nejednali jste s úmyslem ublížit. V takovém případě se nejedná o křivé obvinění.