Vědět jaké oblečení si vzít na paddleboarding v různou roční dobu, může být překvapivě obtížné. V závislosti na tom, zda chcete oblečení na rekreační pádlování, delší výlety po vodě, nebo závodění, a i zkušení paddleboardisté mohou někdy sáhnout vedle, když chtějí nosit co možná nejpohodlnější a prodyšné oblečení. Pokud pak nečekaně jdete z prkna do vody, musí vás oblečení na paddleboarding udržet v bezpečí a teple.

Jak se tedy obléct dle roční doby a použití vám poradíme dále.

Léto

Průměrná teplota vzduchu: 20 stupňů. Roční období: červen až září.

Rekreační použití nebo turistika

Rychle schnoucí šortky a tričko ideálně z materiálu Lycra. Další vrstva pak záleží na počasí. Vrchní vrstva tvořená např. mikinou. Bosé nohy nebo neoprenové boty, které oceníte při vstupu a výstupu ven z vody. Navinovací Leash a plovací vesta či jiné plovací zařízení.

Závodění

Rychle schnoucí šortky Quickdry, rychle schnoucí Quickdry tričko, bosé nohy. Tzv. rash vesta nebo tenká neoprenová vesta v extrémním prostředí pro paddleboarding nebo když klesne teplota. Vodítko a hydratační balíček pro závody nad 40 minut.

Tip pro letní paddleboarding

Při turistické vyjížďce nebo závodění je pro léto ideální lehký oděv, který vás udrží v pohodě i při tom, jak se budete zahřívat. Zároveň když spadnete do vody rychle oschne.

Jaro/Podzim

Průměrná teplota vzduchu: 12 stupňů na jaře, podzim 13 stupňů.

Rekreační použití nebo turistika

Rychle schnoucí šortky a tričko ideálně z materiálu Lycra. Horní vrstva pak lehce vodotěsná např. lehká neoprenová bunda. Teplejší šortky nebo lehké kalhoty, pokud bude trochu chladněji. Neoprenové boty. Navinovací Leash a plovací vesta či jiné plovací zařízení.

Závodění

Termální šortky nebo delší neoprenový top. Dle prostředí, kde budou probíhat závody pak vrchní vrstvu. Neoprenové boty o tloušťce 6 nebo 3 mm. Pokud jezdíte v delší dobu nebo je chladnější počasí použijte neopren long john s neoprenovým topem. Vodítko a hydratační balíček pro závody nad 40 minut.

Tipy pro jarní a podzimní paddleboarding

Celkově jsou vhodné lehčí oděvy, které vás udrží v suchu a teple, tedy z materiálů, které rychle schnou – např. Lycra. Zároveň se vám může hodit i lehká odolnost proti větru, který se v tomto období vyskytuje.

Když budete vyjíždět na delší vzdálenost, přibalte si vodotěsný sáček, kde budete mít jednu či dvě náhradní sady oblečení. Ideálně také bundu na SUP, která je vhodná pro tuto roční dobu.

jarni paddůeboarding

Zima

Průměrná teplota vzduchu: 4–6 stupňů dle lokality i nižší.

Rekreační použití nebo turistika

Základní vrstvu tvořenou funkčním termoprádlem, voděodolný vršek a rychleschnoucí kalhoty. V nižších teplotách se pak bude hodit i tzv. suchý oblek neboli sucháč. Navinovací Leash a plovací vesta či jiné plovací zařízení. Nezapomeňte na neoprenové body s tloušťkou 6 mm.

Závodění

Funkční zateplené šortky, krátký nebo dlouhý neopren jako horní část. Např. celotělový neopren Long John s neoprenovou kapucí bez rukávů. Neoprenové boty o síle neoprenu 6 mm. Vodítko a hydratační balíček pro závody nad 40 minut.

Tipy na oblečení pro zimní paddleboarding

Ujistěte se, že budou vaše končetiny v teple a používáte kvalitní neoprenové boty. Na ruce jsou také skvělé neoprenové rukavice, které vás ochrání před větrem. Pokud víte, že se při jízdě namočíte je použití neoprenu ideální.

Nicméně, když vám jde o rekreační pádlování či delší výlet, bude vám v tom celkem rychle teplo. V těchto případech je lepší sáhnout po rychleschnoucím, prodyšném a dobře izolujícím oblečení. Používejte vrstvení, které funguje opravdu dobře. Přibalte si sebou také vodotěsný obal s neoprenem či horním dílem neoprenu.

Nejdůležitější věcí je určitě nosit Leash a také plovací zařízení, které se může v extrémních zimních podmínkách opravdu hodit.

Velký výběr neoprenů a oblečení na paddleboarding najdete na brněnském Showroomu Mystic nebo na e-shopu www.mysticstore.cz