Jste milovníci dobré kávy? Rádi si doma připravujete lahodné šálky kávy, které chutnají stejně tak dobře, jako by vám je připravil barista ve vaší oblíbené kavárně? Pokud si ovšem kupujete mletou kávu či si ji necháváte umlít v kavárně, než si ji donesete domů, může zoxidovat, respektive zoxidují její zrnka, což v překladu znamená, že vaše káva zvětrá. Její chuť tak jistě nebude taková, jakou byste si představovali. To samé se stane i tehdy, budete-li si pořizovat již umletou kávu. Rozhodně se vyplatí si pořídit mlýnek na kávu domů. Mletí kávy se může stát i příjemnou součástí a rituálem přípravy každé ranní kávy. Podle čeho ovšem takový mlýnek vybírat?

Manuální, či elektrický mlýnek?

Manuální mlýnek se postará nejen o důkladné umletí kávy, nýbrž i o překrásnou a lahodnou vůni, kterou vám čerstvě namletá káva nabídne. Kromě jiného se dnes prodávají i velmi autentické mlýnky, které vypadají jako z dob dávno minulých. U elektrického mlýnku s tímto nádechem historie nepočítejte. Ovšem pokud budete připravovat kávu na pro vaše přátele a známé, s manuálním mlýnkem se umelete k smrti. První otázku před koupí si tedy položte tuto: Pro kolik lidí kávu většinou připravuji a kolik tím chci strávit času?

Elektrický mlýnek je rychlým pomocníkem

Elektrický mlýnek je samozřejmě tou komfortnější variantou a také možností, jak ve velmi krátkém čase a přitom kvalitě pomlít větší množství kávy. Nevýhodou může být, že pokud budete mlít kávu v elektrickém mlýnku, často docházé k tomu, že se mlecí mechanismus začne přepalovat a káva tak dostane naprosto jiný nádech a chuť. Řešením může být investice do keramických mlecích kamenů, u kterých přehřátí nehrozí. Kávová zrna jsou navíc vždy umleta rovnoměrným způsobem. Nejvhodnější kombinací je tedy mlýnek elektrický s keramickými kameny, který lze kombinovat právě s mlýnkem ručním.