Farmářské trhy jsou v posledních letech napříč celou republikou doslova fenoménem. Moderní společnost stále více prosazuje zdravý životní styl a ruku v ruce s ním hledá i zdravé způsoby stravování i nakupování potravin. Obchodní řetězce v tomto ohledu příliš uspokojující nejsou, a tak se vytvořil prostor pro drobné místní pěstitele, chovatele a výrobce nejrůznějších druhů potravin, které jsou mnohdy v bio kvalitě, domácí a poctivé, s dohledatelným původem.

Na farmářských trzích můžete klasicky nakoupit domácí čerstvé ovoce a zeleninu, pečivo, sýry, vejce, med, maso, různé nápoje nebo bylinky, ale třeba i výrobky ze dřeva, vlny, keramiky či proutí. Společným jmenovatelem prodávaného zboží by přitom vždy měl být respekt k zásadám eko zemědělství, případně nabídka přidané hodnoty u zboží. Dodržení této zásady je vizitkou kvalitního pořadatele akce. zajímavé informace najdete i v magazínu bevedo.

Farmářské trhy Praha

trhy-ve-mesteFarmářské trhy v Praze můžete najít na více než desítce pravidelných míst. Oblíbenou lokalitou je především Kubánské náměstí, kde se scházejí milovníci zdravého jídla hned několikrát týdně, konkrétně každé úterý, čtvrtek a sobotu. Kromě tradiční nabídky produktů tento trh vyniká především grilovanými rybami.

Úterky a čtvrtky pak patří trhům na Proseku, středy zase nákupnímu centru Arkáda nebo prostoru před Galerií Butovice, kde nechybějí ani dílny pro děti. V pátek farmáři prodávají v Radotíně a každý druhý pátek na pěší zóně Anděl. V soboty pak můžete v Praze vyrazit pro farmářské potraviny třeba na Kulaťák, kde probíhá jeden z nejvyhledávanějších trhů, případně i do Letňan, na Náplavku nebo do Karlína.

Během celého týdne, s výjimkou neděle, je pak v Praze k dispozici stálý farmářský trh, a to v Holešovicích, konkrétně v secesní hale č. 22 Holešovické tržnice, kde najdete denně desítky prodejců i stovky nakupujících.

Pokud naopak hledáte farmářský trh výjimečný a nepříliš běžný, můžete zavítat například na Biotrh Toulcův dvůr, který probíhá v areálu hospodářství s vlastním chovem jedenkrát za měsíc (s výjimkou prázdnin), a to vždy v úterý koncem měsíce (v roce 2015 například 20. října nebo 24. listopadu).

Farmářské trhy Brno

V Brně můžete za domácími potravinami vyrazit například do Židenic, kde probíhají trhy vždy jednu sobotu v měsíci. Výhodou zdejších trhů je přitom kromě klasické nabídky lahůdek k zakoupení i zábava pro děti nebo živá hudba k posezení. Podobně, opět jednou za měsíc v sobotu, pak probíhají farmářské trhy také v Brně-Líšni, a to konkrétně 10. října, 14. listopadu nebo 19. prosince 2015. V nabídce jsou zde tradičně produkty se značkou Regionální potravina Jihomoravského kraje, garantované bio produkty, maso od moravských statkářů, uzeniny a klobásy, čerstvé ryby z moravských řek, farmářské sýry, pečivo, vejce z podestýlky, sezónní zelenina a ovoce, čerstvé bylinky a koření, marmelády, džemy, mošty, med a spousta dalšího.

Farmářské trhy Ostrava

V Ostravě mohou milovníci farmářských trhů i zdravých domácích potravin mířit pravidelně k obchodnímu centru Futurum. Zde se konají farmářské trhy každou druhou sobotu, a to vždy v sudé týdny. K dostání je ovoce, zelenina, oříšky, zavařeniny, sýry i pečivo, podle ročního období pak například burčák nebo adventní dekorace.

V nejbližším okolí Ostravy pak nabízí farmářské trhy například Opava, a to od dubna do října vždy ve středu a pátek od 7 do 16 a v soboty od 7 do 12 hodin. Beskydské farmářské trhy se pak pořádají pravidelně na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku, a to od května do poloviny prosince vždy ve čtvrtky v lichých týdnech. K dostání je ovoce, zelenina, vejce, med, pečivo, maso a uzeniny, koření, čaje, sýry, ale také květiny, výrobky z ovčí vlny, dřevěné výrobky nebo výrobky z proutí či keramiky.

Farmářské trhy Plzeň

Již šestým rokem mohou na farmářské trhy pravidelně zavítat i obyvatelé Plzně a okolí, a to konkrétně na místní náměstí Republiky, kde probíhají trhy jednou až dvakrát měsíčně. V roce 2015 například 10. a 24. října, 7. a 11. listopadu nebo 5. a 19. prosince. K dispozici jsou zde vždy regionální potraviny s dohledatelným původem od zhruba pěti desítek prodejců.