Paragliding je letecký sport, při kterém za pomoci paraglidingového křídla můžete volně plachtit vzduchem a užívat si jak adrenalinu, tak i krás okolní krajiny. Jakkoliv přitom tento sport vypadá obtížně, v letecké škole vás naučí bezpečně létat s paraglidingovým křídlem již během tří dnů. Zážitek pak nejspíš nezapomenete do konce života.
Princip paraglidingu
Start probíhá při paraglidingu nejběžněji rozběhnutím z kopce proti větru, může ale být využito i roviny a vlečného zařízení. Začátečníci obvykle začínají u letů v tandemu se zkušenými piloty nebo na vyhrazené cvičné ploše. Zde zkoušejí startování, ovládání padáku, zatáčení a přistávání. Zpočátku bez odpoutání od země, později s odpoutáním. Kluzák umožňuje let přímý, mírnou zatáčku, ostrou zatáčku nebo i spirálu.
Pokročilí se učí zatáčky o 360°, létání v termice, přistání do vymezeného prostoru nebo i krizové situace, což jsou všechno předpoklady získání pilotního průkazu pro paragliding. Pokud jde o techniky letu, nabízí se u paraglidingu svahování, kdy je využíváno větru na návětrné straně kopce, nebo termické létání, které je ale již vrcholnou technikou létání a využívá stoupavé proudy v atmosféře.
Pokud jde o získání pilotního průkazu, spolu s praktickou stránkou pak každý pilot musí znát i teorii týkající se aerodynamiky, konstrukce padákového kluzáku, předpisů, meteorologie nebo i zdravovědy. Na konci pilotních kurzů pak vždy probíhají testovací lety a zkušební testy, které schopnosti i znalosti jednotlivých účastníků prověří a ohodnotí. Na ty úspěšné pak čeká možnost vyřídit si u Letecké amatérské asociace ČR pilotní průkaz kategorie „Pilot“.
Jaké vybavení potřebujete k paraglidingu
Pokud zvažujete paragliding jako dlouhodobý koníček a chcete investovat do vlastního vybavení, poohlížejte se po padákovém kluzáku (což je hlavní nástroj k letu složený z křídla, šňůr a sedačky), dále postroji, přilbě, výškoměru a záchranném padáku. Při výběru vybavení je přitom ideální hledat speciální modely určené pro paragliding, kdy například paraglidingové helmy na rozdíl od jiných umožňují slyšet a neomezují výhled a výškoměry jsou zase obohaceny o variometr, který umožňuje sledovat proudy. Od věci pak není ani GPS nebo vysílačka.
Mimo toto vybavení se pak neobejdete také bez formalit, jako je pilotní průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti padákového kluzáku a platné potvrzení o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu padákového kluzáku proti škodám způsobeným třetí osobě – což je vlastně alternativa povinného ručení u automobilů.
Paraglidingové školy
Pokud vás paragliding oslovil, máte v Česku celou řadu možností, jak si jej užít. Paragliding v končinách Beskyd nabízí například MAC škola paraglidingu, která navíc nabídku klasické školy paraglidingu obohacuje i o jednorázové tandemové lety pro ty, kteří chtějí tento zajímavý sport pro začátek jen vyzkoušet. Na jižní Moravě, ale i v Krkonoších nebo Jeseníkách si pak paragliding můžete užívat například s týmem tandemak.cz, v Praze potom například s El Speedo, Mistral nebo Pegas 2000.