Hledání práce nepatří v dnešní době mezi nijak jednoduché ani zábavné činnosti. Když ale víte, kde a jak hledat, a zároveň máte nachystaný vhodně sestavený životopis, nabídka zaměstnání na sebe nenechá dlouho čekat.

Kde hledat práci

Při hledání zaměstnání máte celou škálu možností, kde a jak hledat. Aktivně se můžete například osobně vydat k zaměstnavatelům nebo na burzu či veletrh práce. Z tepla domova se pak nabízí možnost porozhlédnout se v inzerci firem na internetu i mezi inzeráty v tisku. Zejména internet přitom nabízí opravdu širokou nabídku volných pozic a hledat můžete kdykoliv během dne, jak vám to možnosti dovolí. Od věci pak není ani projít nabídky úřadu práce nebo personálních agentur. Nebojte se ale ani ptát známých a přátel. Právě získání práce „po známosti“ je u nás běžnou praxí, podobně jako získávání práce v sousedství, v důvěrně známé lokalitě.

Úřad práce

Pokud jste přišli o zaměstnání, do tří dnů se musíte přihlásit na úřad práce. Tato povinnost vám přinese mnoho pozitivního, například podporu v nezaměstnanosti (pokud na ni máte nárok), poradenství, přístup k nabídkám práce i rekvalifikační kurzy. On-line také úřad práce zveřejňuje nabídky práce pro jednotlivé okresy, a to na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí portal.mpsv.cz. Zde můžete přitom nejen práci vyhledávat, ale také si zadat vlastní nabídku s uvedením profese, kterou byste rádi vykonávali.

Jak hledat práci na internetu

Internetové databáze nabídek práce umožňují vyhledávání podle regionů, oborů či přímo profesí. Snadno tak najdete nabídky zaměstnání v nejbližším okolí svého bydliště, nabídky ve svém oboru nebo kombinaci obojího. Dalším možným parametrem vyhledávání je pak často také velikost úvazku a při konkrétní představě nebo požadavcích můžete v databázi nabídek práce vyhledávat i přímo podle klíčových slov. Podle preferencí si navíc u řady webů můžete vybrané nabídky nechat i automaticky posílat na e-mail.

Mezi oblíbené weby s nabídkami práce patří například prace.cz, hry, profesia.cz, prace.centrum.cz, praceprace.cz nebo careerjet.cz. Při hledání práce se přitom vyplatí projít jich co nejvíce, neboť část nabídky se vždy liší.

Životopis

pracePři hledání práce se neobejdete bez životopisu, jehož kvalita do velké míry ovlivní vaši úspěšnost při nalezení zaměstnání. Současným trendem jsou životopisy strukturované, ve kterých by neměly chybět vaše osobní údaje, údaje o vzdělání, praxi i dalších dovednostech, jako jsou jazykové či počítačové znalosti, řidičské schopnosti, případně různá školení nebo aktivity související s oborem, ve kterém byste rádi našli uplatnění.

Co se týče formy, je vhodné životopis přehledně strukturovat a používat spíše stručnější styl vyjadřování. Samozřejmostí by měl být životopis psaný na počítači, jehož elektronickou formu využijete při on-line komunikaci.

Životopis vám poslouží při odpovídání na inzeráty s pracovními nabídkami, oslovování firem i vlastní inzerci s poptávkou zaměstnání. Je přitom vaší vizitkou a tvoří první dojem, proto hrubky nejsou přípustné. Pokud věříte, že můžete potenciální zaměstnavatele oslovit příjemným vzhledem, může být vhodnou součástí životopisu i drobná formální fotografie vložená do sekce osobních údajů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup