Říká se, že žijeme v uspěchané době, a že jsme vystaveni přemíře informací. Pravdou je, že vývoj jde neustále dopředu, a kdo nedokáže držet krok s tímto technologickým pokrokem, je částečně vyloučen ze společnosti. Nesouhlasně pokyvujete hlavou? Tak si představte mladého člověka, který by neměl profil na sociální síti Facebook, už to vyvolá v jeho kolektivu řadu otázek a pochybností. Mě osobně opravdu baví sledovat nové technologické trendy na širokém informačním poli. Nic méně stejně mě vždy trochu zarazí, když slyším o aplikaci do mobilu, která odhalí elektrické rozvody ve zdi nebo o aplikaci, která díky pár sekundám poslechu odhalí, jakou píseň zrovna hrají v radiu a kdo ji nazpíval.

Tyto a další podobné světoznámé veleúspěšné mobilní aplikace pojí snad jen dobrý nápad, na něco originálního, co ještě nikdo před nimi nevymyslel. Nenaplňují totiž ani zdaleka primární lidské potřeby, spíš naopak. Tak jak je možné, že si i v této hektické době najdeme čas na něco tak obyčejného jako je hraní si? O jedné takové aplikaci, která dobývá srdce uživatelům po celém světě, si dnes povíme. Nese jméno Foursquare, které bylo přejato z jedné americké míčové hry, podle které je navržena i ikonka aplikace.

Co je to foursquare?

Jedná se geolokační službu, užitečnou aplikaci, sociální síť a hru v jednom. Pokud o geolokační službě slyšíte poprvé, není se za co stydět, ale je dost dobře možné, že už nějakou dávno využíváte a pouze jste to netušili. Tyto služby za různým účelem zpracovávají geografickou polohu vašeho elektronického přístroje, v našem případě vašeho chytrého telefonu a s daty dále pracují.

Zjednodušeně se dá říct, že aplikace pracuje s geografickými daty, díky kterým vytváří kopii reálného světa do vašeho mobilního telefonu a co víc, vy jí v tom můžete pomoci tím, že přidáte rovněž nějaké vaše oblíbené smysluplné místo, kde trávíte hodně času.

Primární funkcí aplikace Foursquare je možnost dát kdykoliv vědět vašim nejbližším, kde se zrovna nacházíte a to vše stiskem jediného tlačítka. Samozřejmě to samé můžete zjistit zase vy o nich, pokud se tedy na nějakém místě zrovna označí. Aplikace toho samozřejmě umí mnohem více, ale o tom už víc později.

Co vše foursquare svým uživatelům nabízí?

Vezmeme to hezky od začátku, nejdříve je samozřejmě potřeba si aplikaci stáhnout, nainstalovat do chytrého telefonu a následně vytvořit profil. Hned po vytvoření profilu vás aplikace vybídne k importu kontaktů či vám přímo doporučí lidi, které byste mohli znát. Zde dávejte velký pozor na to, koho si přidáte. Uvědomte si, že kdykoliv se někde „čeknete“ (tj. označíte v aplikaci, kde se zrovna nacházíte) uvidí to všichni vaši přátelé, takže doporučuji přidávat lidi s rozvahou.

Po té co si vytvoříte profil, se už můžete začít čekovat. To znamená, že dorazíte k nějakému zajímavému místu (Venus), kde trávíte čas, vytáhnete mobil a kliknete na „check-in“ a dáte tak zprávu svým přátelům o tom, kde se zrovna nacházíte.

Možná vám nyní na mysl vyvstala myšlenka, jak se můžete „čeknout“ na nějakém místě, které třeba není tak frekventované a velké, aby už bylo uvedeno v databázi. Jednoduše, vytvoříte si jej, k tomu navíc nepotřebujete ani žádné speciální povolení či práva. Toto je dovoleno každému uživateli, jenže někteří toho bohužel zneužívají a vytvářejí nesmyslná místa. Takoví lidé pak značně stěžují práci správcům aplikace.

Lze to brát samozřejmě i z druhé strany, můžete naopak sledovat, kde se nacházejí vaši přátelé a přijít je navštívit, díky přehledné google mapě i adrese je najdete opravdu rychle i bez sebemenší špetky orientačního smyslu.

Další populární funkcí forsquare je možnost ona zajímavá místa komentovat a dávat k nim typy. Chutnala vám ve vaší oblíbené restauraci slepičí polévka? Dejte o tom vědět všem potenciálním návštěvníkům!

Jednou z nejoblíbenějších doplňků aplikace je rovněž možnost získat za vaše virtuální čeknutí, reálnou odměnu ve formě slevy do oblíbeného podniku, či dárečku zdarma.

Nebyly by to samozřejmě Američani, aby své uživatele nemotivovali k zdravé dávce soutěživosti. Takže za každé čekuntí dostanete určitý počet bodů, který záleží na hodně aspektech. Samozřejmě aplikace nezůstala jen u toho, že by si uživatelé porovnávali ony body. Za body totiž můžete získat jednat odznáčky (něco jako medaile za mimořádné události a splněné úkoly v jiných hrách) a pokud nějaké místo navštěvujete opravdu často, můžete se stát i jeho starostou neboli správcem.

foursquare-Swarm

Co je na Foursquare dovoleno a co ne?

Tohle ne!

  • Chápu, že vidina odznáčků je lákává, ale pokud se budete čekovat i na místech, kolem kterých jen procházíte, celé to ztratí smysl.
  • To samé zakládání nesmyslných míst nebo míst, u kterých špatně vyplníte údaje, pokud si nejste jisti, co a jak vyplnit, raději se do toho vůbec nepouštějte.
  • Největší hloupost, které se v této aplikaci můžete dopustit je přidávat lidi, o kterých toho víte pramálo. To by bylo totiž velice riskantní a mohlo by se vám to vymstít.

Tohle ano!

  • Můžete o této aplikaci říct vašim známým a získat tak nové virtuální přátele i příznivce, díky kterým se třeba podaří tuto aplikaci ještě více rozšířit.
  • Můžete vytvářet nová místa (zodpovědně), psát typy a přidávat fotografie k již existujícím Venus.
  • Když narazíte na nějaké nesmyslné místo (nebo údaje, které nesouhlasí), můžete to opravit či hlásit správci.

Jak tedy správně vytvořit onen Venus?

O virtuálních místech tzv. Venusech toto padlo v tomto článku již poměrně mnoho. Správně vytvořeným Venus zdokonalujete aplikaci a vytváříte lepší obsah pro miliony dalších uživatelů, nic méně neznalostí pravidel, jak tyto místa vytvářet pouze přiděláváte druhým lidem práci.

Nejdříve je třeba se zaměřit na to, co to ten Venus vlastně je, dost dobře se to dá odvodit z jisté míry uživatelské znalosti. Venus by nemělo být místo jako domov či práce, kde trávíte nejvíce času, je jasné, že na těchto místech se vyskytujete hodně, ovšem Venus je spíš místo, které o vás něco vypoví: restaurace, kavárny, knihovny, kina, sportoviště, ale třeba i parky nebo letiště.

Pokud chcete tedy nějaké takové místo přidat, budete muset poctivě vyplnit všechny údaje, na které se vás aplikace vyptá a to samozřejmě správně. Bez základní znalosti angličtiny se tedy neobejdete, ale jinak věřím, že by pro vás neměl být problém to na základě nahlédnutím k jiným Venus vyplnit.

Pokud se nacházíte na místě, které je sporné a nevíte přesně jak ho vyplnit (třeba nástupiště), raději se do toho vůbec nepouštějte nebo před tím najděte potřebné informace.

Jak získat odznáčky?

Jak již bylo zmíněno, za vaše čekiny můžete získat virtuální ale i reálnou odměnu. Pokud se zaměříme na ty virtuální, jedná se jednak o možnost stát se starostou místa a dále o možnost získat odznáčky (Badges).

Starostou daného místa se stanete jednoduše tak, že v něm trávíte nejvíce času právě vy. Krom toho, že vaši známí uvidí místa, kde jste starostou, získáváte vy i lidé, kteří místo (kde jste starostou) navštíví ve stejnou chvíli jako vy, více check bodů, než je norma.

Odznáčky můžete získat nejrůznějšími způsoby, nejsnazší je, se čekovat na nových místech, jelikož vždy po dosažení určité hranice čeknutých míst získáte odznáček. Existuje ale i bezpočet tematických odznáčků, které získáte, například pokud jste vegetarián, milovník sushi či mexické kuchyně. Mezi nejvíce vzácné patří nějaké mimořádné odznáčky, které je možné získat vždy v nějakém časovém okruhu na speciálním místě (vztahující se třeba k svátkům apod.) Existují ale i odznáčky, kvůli kterým se musí na jednom místě sejít určitý počet osob a tak podobně, zkrátka fantazii se meze nekladou.

Má u nás tato aplikace vůbec cenu?

V Americe se tato aplikace těší obrovské oblibě, je to tam tak známé a samozřejmé jako třeba Twitter. I nás už se našla řadu uživatelů, kteří na ní nedají dopustit, ale pravdou je, že pokud se zrovna nepohybujete ve velkém městě a místo, kde žijete má pár stovek obyvatel, ztrácí aplikace trochu význam. Jednak tam víte o každém vše bez toho, aby se musel nějak označovat a jednak je taky dost možné, že byste byl jediným uživatelem aplikace. Možným řešením je dát o aplikaci vědět dalším lidem a pomoci s vytvářením zajímavých míst, uvidíte, že vám Foursquare může být nápomocný ve volbě restaurace stejně tak jako v nalezení nejbližšího známého, co si zrovna krátí čas a uvítal by společnost.

Podtrženo sečteno, pokud jste z města a stále ještě nemáte tuto aplikaci ve svém chytrém telefonu, je nejvyšší čas to napravit, jelikož pokud se správně používá může vás zabavit, ale pomůže vám i získat lepší přehled o tom, kde tráví čas vaši blízcí, co mají opravdu rádi, a kam nejčastěji po práci vyrážíte vy, kdo ví, třeba budete překvapeni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup