Francouzská Normandie je krajinou nezkrocené krásy ale i půvabných městeček. Zároveň je také lákadlem pro fanoušky historie, neboť právě na zdejších plážích se rozhodlo o osudu starého kontinentu svíraného druhou světovou válkou při legendární operaci Overlord. Rozhodně tak jde o místo, které stojí za to navštívit a probádat. Samozřejmě ale vždy bezpečně s cestovním připojištěním.

Za hranicemi Normandie

Jedním z mnoha plusů Normandie je jistě skutečnost, že je relativně blízko Paříži. Což je bezesporu pro většinu turistů ve Francii tou nejvyhledávanější destinací. Dovolenou tak lze jednoduše spojit. Prvním městem, které potkáte na cestě po hlavní dálnici A13 na západ, je Rouen. Tichým společníkem vám podél bude řeka Seina. Až do Rouen dorazíte, ihned vám dojde, že jste v přístavním městě. Jeho bohatou námořní historii připomíná nejen přezdívka „Hamburk západu“ ale i také velkolepá slavnost Armada de Rouen. Při této příležitosti se sem jednou za pět let sjíždějí jachty z celého světa. Historickou zajímavostí je i fakt, že na tržišti Vieux-Marche byla upálena v roce 1431 Johanka z Arku.

Nefalšovanou krásu Normandii najdete ale především na alabastrovém pobřeží. Blízkou destinací mu je město Etretat. Právě zde jsou rozprostřeny monumentální křídové útesy s krásnými stezkami. Možné je dostat se tudy až k moři na pobřeží. Pohledy na moře z těchto míst, bičované větry a neustále kroužícími racky, si zapamatujete na celý život.

Oblíbená a velmi příjemná je i pouť za jídlem a pitím. Vynikají především místní ústřice. Jejich úžasná chuť je známá po celém světě. Povinností je ve Francii obecně ochutnat také víno.

Historický význam

Po stopách proslulého dnu D lze vyrazit z městečka Caen. Historické exkurze začínají většinou u mostu Pegasus Brigge, jež se nachází nedaleko. Na tomto místě byla celá bitva započata. Poté se obecně pokračuje po pobřeží, kde postupně narazíte na všechny vyloďovací pláže Juno, Gold, Sword, Utah a tu vůbec nejkrvavější Omaha. Nachází zde samozřejmě také rozsáhlé vojenské hřbitovy, které hrdinství ale především hrůzy války neustále připomínají.

Normandii je dobré si pro velké množství památek a různých aktivit naplánovat dopředu. A to se vším všudy! Více informací na https://ergo.cz.