Uvažujete o tom, že byste letošní dovolenou strávili jinak? Co třeba v obytném voze? Skvělý nápad. Je totiž možné, že zažijete dobrodružství, na které hned tak nezapomenete. Nic vám totiž nebude bránit projet s ním třeba celou Evropu.

Zapomeňte na resorty s nabídkou all-inclusive, ve kterých se tísní hlava na hlavě. Taková dovolená totiž, i když se to na první pohled nemusí zdát, může být pěkně úmorná. Její velkou část totiž trávíte ve frontách – na snídani, svačinu, oběd, svačinu i večeři. V obytném voze vám toto rozhodně nehrozí. A nejenom to. Pohodlně a téměř kdekoli se umyjete, uvaříte si tu, v pohodlí se vyspíte. Zní to lákavě, ne? Věříme, že obytná auta v této sezóně budou hrát prim.

Půjčovna obytných aut

Obytný vůz si samozřejmě nemusíte hned kupovat, to je totiž poněkud větší investice, i když také velmi lákavá. My ale doporučujeme využít služeb nějaké firmy, která má ve svém portfoliu pronájem obytných aut či pronájem obytných vozůA podle jakých kritérií obytný vůz vybrat? V první řadě vás zřejmě bude zajímat jeho velikost, tedy kolik osob pojme. Pokud jste třeba čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi, bude pro vás ideální vůz s tzv. alkovnou, což je prostor v kabině nad řidičem, kde se vaše ratolesti pohodlně vyspí. A zábavu zde naleznou i ve dne. Zvolit můžete i tzv. polointegrovaný automobil, ve kterém ale budete muset na každou noc rozkládat postel v obývací části vozu. S velkou oblibou se setkává i podélné oddělené spaní, které umožňuje rozložení na velké letiště. Tam pak můžete nocovat všichni pohromadě.

Pozor na hmotnost a délku

Celková hmotnost vozu nesmí přesáhnout 3500 kilogramů, což platí nejenom na hmotnost vozidla samotného, ale i jeho vybavení. Velmi dobře si proto rozmyslete, co všechno s sebou na dovolenou povezete. Nosiče kol, satelit, kola, to všechno něco váží. Pokud byste nejvyšší povolenou hmotnost překročili, mohli byste v některých zemích zaplatit vyšší částky za dálniční poplatky. Důležitá je při výběru karavanu i délka, od které se odvíjí například částka, kterou zaplatíte za trajekt. Čím delší vozidlo budete mít, tím zaplatíte více. Půjčovna obytných vozů vám v tomto ohledu poskytne potřebné informace.

Luxusní obytná auta

Co se designu týče, ten je v obytných vozech zaměřen v první řadě na funkčnost. Do malého prostoru se chytře musí vtěsnat co nejvíce věcí a následně i počet lidí, kteří jej budou obývat. Velmi oblíbené je proto sezení do písmene L. Důležitou částí obytného auta jsou také jeho úložné prostory. Některé modely disponují tzv. zadní garáží, která pojme jízdní kola i motorku. Praktické jsou i modely s tzv. variabilním garážovým prostorem, který umožňuje nakládat s ním, jak uvážíte za vhodné.

S bohatou nabídkou obytných vozů, ale i karavanů se setkáte například na www.bydliky.cz. Na stránkách najdete také všechny potřebné informace, bez kterých se na své dobrodružné cestě neobejdete.