Situace na trhu s nemovitostmi je velmi příznivá pro prodávající, ale často až zoufalá pro kupující, protože ceny jsou vysoko a dobré nabídky jsou téměř hned pryč. Rychlost při objevení nového inzerátu je často nesmírně důležitá. Ale jaké způsoby osvědčeně fungují? V článku najdete rady, s jejichž pomocí vám již žádná nabídka bytu na prodej neunikne, a zvýšíte tak své šance na pořízení vysněného bydlení za přijatelnou cenu.

Vyhledávejte na webu, kde jsou nabídky z různých portálů pohromadě

Portálů s inzeráty nemovitostí na prodej existuje celá řada a sledovat všechny najednou dá zabrat. Proto existují stránky sdružující tyto nabídky na jedno místo. Přesně to umí i web Digireality.cz. Jednoduše si zvolíte filtrování podle parametrů, jaké vás zajímají, a prohlížíte nabídky podle nejnovějších či například nejlevnějších.

Vzhledem k velké poptávce a omezené nabídce je o byty a domy v dobrých lokalitách za příznivé ceny velký zájem. Pokud tedy zavoláte například až druhý den, kdy si poprvé všimnete inzerátu, může být už pozdě.

Nechte si zasílat novinky a upozornění na nové inzeráty

A protože není v lidských silách sledovat nové nabídky každou chvíli, vyplatí se zapnutí možnosti zasílání novinek, případně sledování přes RSS. Jakmile se objeví byty na prodej splňující vámi hledané parametry, dozvíte se o tom velmi rychle. I tento drobný detail tak nakonec může rozhodnout o pořízení vašeho vysněného bydlení.

Nejdříve zkuste zavolat

Nejrychlejším způsobem, jak kontaktovat makléře a dát tak jasně najevo, že jste první, kdo má o nabídku zájem, je rovnou zavolat. Na e-mail a psanou zprávu totiž může odpovědět až potom, co někdo rychlejší zavolá. Zároveň se snažte domluvit si termín prohlídky co možná nejdříve. Další postup závisí na tom, jak se vám bude nemovitost na osobní prohlídce zamlouvat a jestli máte zájem právě o tento byt či dům.

Mějte připravený plán financování

Aby měl makléř jistotu, že máte o danou nemovitost skutečně zájem a přejete si rezervaci, skládá se takzvaný rezervační poplatek. Může jít až o 10 % kupní ceny. Pokud si následně rozmyslíte, že nemovitost nechcete, nebo až pozdě zjistíte, že nedosáhnete na hypotéku, propadá rezervační poplatek v řádech desítek až stovek tisíc korun. Z toho důvodu je dobré mít ještě před vlastním hledáním nemovitosti vyřešené financování. Vyzkoušejte hypoteční kalkulačku, kde si uděláte hrubý odhad. Větší jistotou však je již předschválený úvěr do určité výše. V této cenové hladině pak můžete bez problémů hledat nové bydlení. Jediným zádrhelem snad může být rozdílné ohodnocení nemovitosti bankovním odhadcem v porovnání s kupní cenou, kdy se v krajních případech může stát, že banka vám peníze neposkytne.