V době svého vzniku byla označována za převratnou. Lékový ústav ji u nás schválil až v roce 2013 a od té doby se stále využívá. Léčba artrózy kmenovými buňkami má své výhody i nevýhody, rozhodně je ale jednou z možností, které stojí za zvážení.

Onemocnění kloubů jsou v naší společnosti poměrně běžná. Léčba kloubů je však zdlouhavá záležitost s koncem často v nedohlednu. Lékaři se proto snaží přicházet s novými postupy a jedním z nich byla před pár lety i léčba artrózy kmenovými buňkami.

Když je každý krok utrpením

Dlouhodobé svalové, úponové a kloubní bolesti, bolestivá chůze, potíže s pohybem. Přesně tyto příznaky má artróza kloubů, která se často objevuje v kolenou, kyčlích, ale i ramenou a prstech. Prevencí je optimální hmotnost, dobrá fyzická kondice, správné stravování s vyváženým příjmem vitaminů a minerálů.

Artróza označuje stav, kdy je kloubní chrupavka méně pevná a v jejím povrchu se tvoří štěrbiny. Ty se prohlubují, až dosahují ke kosti. Chrupavka se láme, úlomky padají do kloubního prostoru, poškozují vazy. Řešit se to dá, jedním z množných řešení je například výměna kloubu. Dají se však vyzkoušet i jiné metody, jako již zmiňovaná léčba kmenovými buňkami.

Chrupavka se zázračně sama obnoví

Kmenové buňky jsou buňky v lidském těle, které se od těch běžných liší tím, že jsou nediferencované a mohou se transformovat ve specializované buňky nejrůznějších tkání. V těle je máme například v tukové tkáni, kostní dřeni či periferní krvi. V praxi se získávají z tukové tkáně a injekcí se vpravují do poškozeného kloubu.

Na kmenové buňky artróza reaguje postupně, zlepšení se objeví asi za týden. Kloub přestává být oteklý, opadá bolest. Uvnitř dochází k postupné obnově chrupavky, která se kompletně obnoví do tří měsíců. Úspěšnost bohužel závisí na stupni postižení kloubu, a tak jako u všech problémů platí, že čím dříve dojdete k lékaři, tím lépe.

Artrózou trpí zhruba polovina lidí po padesátce, po 65. roku věku je to už 70 % lidí. Léčba kmenovými buňkami může odvrátit nutnou operaci, která je spojená s obávanou dlouhodobou rekonvalescencí.