Před tím, než začnete natírat váš zahradní nábytek se ujistěte, že jste prošli následujícími otázky. Patří sem např. otázky –  jak připravujete nábytek na malování? Jaký typ venkovní barvy na dřevo používáte? Jak se postup liší u různých druhů dřeva? Pojďme tedy na to:

Co budete potřebovat pro přípravu a samotné natírání?

V závislosti na stavu dřevěného nábytku /např. nové dřevo, starý plast, malované dřevo/ a zvoleném druhu nátěru je třeba vzít v úvahu různé položky.

Pokud používáte barvu na dřevo, zvažte použití základní vrstvy nátěru před nanesením nové čerstvé vrstvy barvy. Při přípravě nábytku se ubezpečte, že pro čištění používáte kvalitní štětce, hadry či utěrky.

Při nátěru dřevěného povrchu, který má olupující se barvu, je třeba ji nejdříve odstranit, abyste dosáhli lepší přilnavosti nové barvy na dřevo. Můžete použít smirkový papír, drátěnku nebo drátěný kartáč. Po broušení dobře odstraňte zbytky prachu. Dobře funguje vlhký hadr.

Nezapomeňte na základovou barvu

Hrubé dřevo obecně vyžaduje základovou barvu k utěsnění dřeva před nanesením finální vrstvy barvy, protože povrch je porézní. Základní nátěr se používá pro vytvoření příjemného a hladkého povrchu.

posezeni-na-zahrade-zahrani-nabytek

Jaký typ barvy budete potřebovat na venkovní nábytek?

Vždy dodržujte pokyny uvedené na štítku konkrétní vnější barvy na dřevo. Tím zajistíte správnou přilnavost k povrchu.

Pro nábytek z proutí nebo ratanu použijte barvy ve spreji, které se dobře dostanou do hůře dostupných míst a vytvoří jemný povrch. U klasického dřevěného nábytku může zvolit barvu založenou na olejovém základě, lazuru na dřevo nebo klasický lak. Záleží na vašich preferencích.

A co prevence proti UV záření?

Venkovní barvy na dřevo jsou většinou speciálně navržené tak, aby dobře odolávaly proti UV záření, drsným povětrnostním podmínkám či dešti. Během zimních měsíců však doporučujeme zahradní nábytek uložit na bezpečném místě, kde bude před extrémními teplotami a sněhem chráněn.

Existují např. i menší zahradní domky, kam se dá nábytek uklidit, pokud není doma či v garáži místo. Vyzkoušejte např. UV ochranný olej OSMO, který nabízí vysokou ochranu před výše uvedenými věcmi plus chrání před plísní a houbami.

Kolik nátěrů budete potřebovat?

Postupujte podle pokynů na plechovce barvy, nicméně ve většině případů stačí aplikovat 2 vrstvy venkovní barvy. Pamatujte si, že jsou lepší tenčí vrstvy barvy, které rychleji uschnou a vytvoří tvrdší povrch než jedna tlustá vrstva barvy na dřevo.

Nějaký poslední tip?

Nezapomeňte při natírání chránit ostatní plochy kolem nábytku. Pokud pracujete venku a chcete natřít pouze některé části nábytku, použijte maskovací pásky a kartony kolem. A samozřejmě vždy je důležité si přečíst, co vám píše výrobce barvy.