Využíváte služeb úklidové firmy? A jste si jisti, že opravdu odvádí domluvenou práci, zejména pak domluvenou úroveň hygieny? Naslibovala vám nejvyšší možný stupeň hygieny? A víte vůbec, jak ověřit kvalitu úklidu vaší úklidové firmy? Zde je několik tipů.

Úklid mopem, ale jen za určitých podmínek

Úklidový mop je skvělý pomocník, ale ne vždy tak účinný, jak si mnozí myslí. Zejména v prostředí, kde je vyžadována vysoká úroveň hygieny, jako je například zdravotnictví, je tento nástroj zcela nežádoucí. Podle informací z úklidového blogu firmy de Wolf GROUP, která působí v oblasti úklidu zejména v západních Čechách, má mop hned několik nevýhod:

  • roznáší špínu
  • práce s ním je těžká a pomalá
  • zanechává mokrou podlahu
  • je domovem bakterií a potenciálních nemocí
  • nikdy nevyčistí podlahu dokonale.

Pokud tedy úklidová firma používá mopovací systém, musí se řídit velmi přísnými hygienickými pravidly. Za prvé je potřeba používat profesionální úklidový vozík s několika oddělenými vaničkami, kde je neustále čistá voda, čisticí a dezinfekční přípravky. Za druhé je nutné používat mikrovláknové mopy, které se při každém jednom vytření vymění, aby nedocházelo k opětnovnému roztírání nečistot zpět na podlahu.

Jak přesně vytírat podlahu mopem dle pravidel pro vysokou úroveň hygieny se dočtete v článku Mokrá podlaha nemusí být zaručeně čistá.

Tip: Pokud vaše úklidová firma používá mop, prověřte, jakým způsobem s ním pracuje. Pokud při vytírání podlahy mop namáčí neustále v jedné a té samé špinavé vodě, úroveň hygieny bude s velkou pravděpodobností velmi nízká. Zkontrolujte také, jak mop vypadá. Pokud je to takový ten klasický špinavý starý mop, který uklízečka po vytření odloží do kouta, dokážete si asi představit, kolik v něm může být asi škodlivých bakterií.

Kvalitu úklidu lze změřit pomocí luminometru

V dnešním světě, který je plný moderních technologií, existují i přístroje, které umí změřit úroveň hygieny, respektive kvalitu úklidu. Používá se k tomu tzv. luminometr. Pomocí tohoto přístroje můžete udělat tzv. ATP test (bioluminiscenční test), což je proces rychlého měření aktivních rostoucích mikroorganismů za pomoci detekce adenosintrifosfátu. Jednoduše řečeno se jedná o test znečištění povrchu, který se provádí tak, že pomocí stěrky setřete povrch a vzorek vložíte do luminometru. Ten pak vyhodnotí míru organického znečištění a převede ji do číselné hodnoty pod zkratkou RLU. Podrobnější informace se dočtete v článku Změřili jsme pomocí ATP testu čistotu podlahy aneb MOP VS. ÚKLIDOVÝ STROJ.

Tip: Luminometr si můžete koupit, ale není to zrovna levná záležitost. Pokud je vaše úklidová firma opravdu profesionální, měla by alespoň jeden mít. Na vyžádání by vám pak měla bez problémů ATP test provést.

Podívejte se na video, na kterém je zachycen celý proces testování pomocí luminometru. Nejdříve je naměřena hodnota nevytřené podlahy (257 RLU), následně vytřené mopem (212 RLU) a nakonec úklidovým strojem (3 RLU).