Máte doma nový zahradní nábytek, pergolu či terasu a samozřejmě ze dřeva? Dřevo je přírodní materiál proto mu většina z nás dává přednost. Na druhou stranu chceme, aby dřevěný povrch vypadal stále dobře bez známek stárnutí nebo napadení škůdci. V dnešních klimatických podmínkách se pak neobejdete bez kvalitní povrchové úpravy dřeva, a to zejména lazurou na dřevo. Jak při výběru lazury postupovat a na co si dát pozor při aplikaci? Vše se dozvíte níže.

Proč použít lazuru na dřevo?

Kvalitní lazura většinou obsahuje složky, které dřevo ochrání před plísněmi a škůdci. Zejména u lazury určené pro venkovní nátěry. Běžné laky, které se používají pro ošetření dřevěného povrchu nejsou prodyšné a při poškození povrchu se přes něj dostane do dřeva vlhkost. Výsledkem je pak další popraskání laku a pokud to necháte dojít dál tak i poškození horní vrstvy dřeva.

Oproti tomu lazura na dřevo, jako venkovní barva na dřevo je pružná a prodyšná, takže se lépe přizpůsobí případnému roztahování a stahování dřevěných pórů. Zároveň zvýrazní přirozenou kresbu dřeva, což dále přispěje k lepšímu vzhledu.

Lazury na dřevo se používají velmi často. Mezi jejich další výhody patří odolnost proti UV záření a povětrnostním vlivům. Můžete s nimi natřít bez problémů vás dřevěný plot, domek na zahradě nebo dřevěný štít. Lazuru můžete použít i při nátěru staršího dřevěného nábytku, který následně můžete použít i v interiéru. Lazura dokáže jejich povrch oživit.

Vybíráme lazuru na dřevo

Na trhu můžete vybírat z celé řady lazur na dřevo. Mezi kritéria při výběru patří např. výrobce, dekor, vlastnosti nebo podle typu dřeva pro které je určena. K dispozici jsou i speciální venkovní ochranné lazury např. značky Osmo.

Lazury se samozřejmě liší svou kvalitou i cenou. Při výběru by vás mělo zajímat kolik účinných látek daná lazura obsahuje. Jde zejména o tzv. množství sušiny, která následně dřevu poskytne ochranu. Logicky čím větší množství sušiny je v lazuře obsaženo, tím lépe bude chránit povrch dřeva. Tuto informaci nejčastěji najdete na bezpečnostních listech, které výrobci přidávají ke každému výrobku.

Mezi další důležité parametry výběru patří i vydatnost, tedy jak velkou plochu s daným množstvím lazury natřete. Samozřejmě, že v reálné situaci tento údaj nemusí zcela odpovídat. Výrobci pracují s údaji na základně optimálních podmínek, které se pak mohou lišit i dle druhu dřeva, které budete lazurou natírat. Zajímavý je i údaj o doporučeném množství nanášených vrstev lazury.

Olejová lazura

Při výběru té správné lazury se můžete setkat i s tzv. olejovou lazurou na dřevo. Olejové lazury obsahují vyšší množství sušiny, což pak poskytne dřevěnému povrchu vysokou ochranu. Při aplikaci na dřevěný povrch proniká do hloubky a olej obsažený v lazuře má vliv na přirozený vzhled dřeva. Olejová lazura tak může výrazně omezit vaše výdaje a ušetřit čas nutný pro nátěr.

Natíráme lazurou na dřevo

Při aplikaci lazury postupujte dle následujících doporučení:

  • Nejdříve dřeva očistěte od nečistot. Pokud půjde o dřevěný povrch, který již byl dřív ošetřen, můžete použít jemný smirkový papír, kartáč nebo brusku pro odstranění starého nátěru. Po dokončení celý povrch opět očistíte.
  • V ideálním případě natírejte na chráněném místě před sluncem i povětrnostními vlivy. Silný vítr nebo déšť může pěkně nabourat snahu o kvalitní ošetření vašeho dřevěného nábytku. Samozřejmě jestliže natíráte pergolu nebo dřevěný štít je vhodnější dobře vytipovat počasí.
  • Samotná aplikace lazury probíhá štětcem. Nanášíme silnější vrstvu, kterou dobře rozetřete. Pokud na povrchu zůstanou kapky nebo šmouhy, stačí je nechat odsát připraveným hadrem.
  • Jestliže použijete olejovou lazuru, kde je doporučena pouze jedna vrstva nátěru, bude vše mnohem jednodušší. Stačí dodržet pokyny výrobce na plechovce a za chvíli máte hotovo.

Víte, kde výhodně nakoupit kvalitní lazury na dřevo, včetně olejové? Na stránkách www.oleje-osmo.cz , kde najdete kompletní sortiment značky Osmo včetně výhodných ekonomických balení.