Jazykové kurzy

Znalost cizích jazyků může být zajímavým koníčkem, stejně jako i nezbytností potřebnou k výkonu práce. Ať tak či tak, vhodnou cestou k osvojení cizího jazyka je absolvování jazykového kurzu, který je pravidelný, dlouhodobý a také vedený kvalifikovaným lektorem.

Jak vybrat jazykový kurz

Nabídka jazykových kurzů je nesmírně široká. O to větší pozor byste si měli dávat při výběru toho pravého pro vás. Nízká cena a malá vzdálenost od místa bydliště sice mohou lákat, pokud ale jde o výuku jazyka, daleko důležitější jsou zcela jiné aspekty.

Například by vás rozhodně mělo zajímat, jak početná bude skupinka účastníků kurzu. Jiné pozornosti a prostoru se vám dostane v šestičlenném týmu a jiné ve dvacetičlenné skupině. Další užitečnou informací jsou pak zdroje a pomůcky, pomocí kterých se budete v kurzu učit. Klasické učebnice mají jistě své kvality, přidaná hodnota audionahrávek, videí, nebo dokonce rozličných aktivit či her je ale daleko větší. Velmi podstatný je však i samotný lektor ‒ jeho zkušenosti s výukou, vzdělání, znalost jazyka, ale třeba i osobnost. Učitel, který vás dokáže pro danou věc nadchnout, je skutečnou výhrou v loterii. Zkuste proto získat reference absolventů nebo využijte dne otevřených dveří či přímo možnosti sledování ukázkových hodin, pokud je daná instituce nabízí.

V neposlední řadě pak při výběru jazykového kurzu volte vhodnou úroveň. Je zcela nesmyslné utrácet finance i čas opakováním toho, co již znáte, ale zároveň není možné pouštět se do vyšších úrovní, pokud nemáte základy, na kterých lze stavět. Pokud tedy nejste opravdu naprostými začátečníky, využijte možnosti rozřazovacího testu, který vypoví o vašich vědomostech a určí nejvhodnější kurz. Podle požadované rychlosti pokroku pak volte i vhodnou intenzitu kurzu, tedy množství výukových hodin týdně.

Jazykové kurzy v Česku

V Česku najdete jazykové kurzy doslova na každém rohu. Nejširší nabídku poskytují pochopitelně velká města jako Praha, Brno či Ostrava, kde najdete jazykové kurzy pro téměř jakýkoliv jazyk. V Brně se nabízí například Jazykové centrum Correct nebo Nepustilova jazyková škola, v Ostravě pak Jazyková škola Hello nebo Cloverleaf. V Praze můžete navštívit například Jazykovou školu TUTOR, LITE nebo Jazykovou školu Spěváček, která nabízí kromě angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny a ruštiny také neobvyklé jazyky, jako je švédština, norština, korejština, čínština nebo řečtina. V menších obcích se pak obvykle musíte spokojit s angličtinou, případně němčinou.

Jazykové kurzy v zahraničí

Pro učení není nic lepšího než propojení teorie a praxe. V učení jazyků tedy určitě, a proto je přímo ideální variantou studium jazyka na kurzu v zahraničí. Zde jednak každý účastník absolvuje výuku v učebně, ale zároveň je po zbytek dne nucen fungovat v cizojazyčném prostředí, řešit zde běžné úkony a jednoduše se setkávat s cizím jazykem na každém rohu. Výuka je tedy daleko intenzivnější i přirozenější, ale logicky také nákladnější. Jazykové pobyty v zahraničí trvají většinou dva až pět týdnů a nabízejí 15 až 30 lekcí výuky za týden, podle požadovaného stupně intenzity, přičemž ubytování probíhá v hostitelských rodinách nebo na studentských kolejích. Zahraniční jazykový kurz vám zajistí řada českých agentur, například czech-us.cz, Intact nebo Student Agency.