Ať už cvičíte kdekoli, podložka na cvičení je nezbytností. Cvičení na koberci, kluzkém ručníku nebo příliš měkkém polštáři v tělocvičně může vést ke zranění a nepohodlí. Fitka sice nabízí podložky k zapůjčení, ale není nic lepšího než si pořídit tu svou. Podle čeho ale tu správnou vybrat?

Proč si pořídit podložku na cvičení?

Podložky na cvičení tu jsou ze dvou prostých důvodů: bezpečnost a pohodlí. Pokud se cvičením začínáte nebo zkoušíte složitější pozice, může vám být podložka na cvičení opravdu dobrým přítelem. Existuje ale spoustu druhů podložek, od fitness podložky po podložku na jógu až po protiskluzovou podložku na cvičení.

Materiály podložek

Podložky na jógu z přírodního kaučuku

Gumové podložky jsou oblíbené, protože jsou šetrné k životnímu prostředí a nejsou ani příliš tvrdé, ani příliš měkké. Kaučuk je hustší než materiály, jako je PVC, takže gumové podložky stejné tloušťky poskytují větší odpružení a jsou pohodlnější na tvrdých podlahách. Pokud se věnujete józe, pak je tato podložka na jógu jako dělaná.

PVC podložky

PVC je jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných k výrobě podložek. Je cenově dostupný, snadno se čistí a je vysoce odolný. PVC také nabízí vynikající přilnavost a lze jej použít na většině povrchů, od dřevěných podlah až po písečné pláže. Fitness podložky z tohoto materiálu jsou navíc velmi lehké a snadno se přenášejí.

Podložky z NBR pěny

Při cvičení často dochází ke kontaktu páteře a dalších kostnatých částí s podlahou, proto je důležité, aby vám podložka poskytovala dostatečné odpružení a ochranu. Z tohoto důvodu je podložka z NBR pěny tou vhodnou volbou. Tyto podložky neabsorbují vlhkost ani pot a jsou nejvhodnější pro začátečníky.

Jak silná by měla být podložka na jógu?

Podložky na cvičení se vyrábějí v různých tloušťkách. Tenčí podložky na jógu se snáze přenášejí a mohou se lépe skládat a skladovat. Někteří jogíni dávají přednost tenkým podložkám na jógu, protože mají pocit většího spojení se zemí nebo podlahou pod sebou.

Silné podložky na jógu s vysokou hustotou (6 mm nebo silnější) naopak poskytují větší odpružení než jejich tenčí protějšky. Tyto silnější podložky jsou často označovány za nejlepší pro lidi s citlivými nebo bolestivými klouby a také pro začátečníky.

Přilnavost

Protiskluzová podložka na cvičení vám zabrání klouzat po celém prostoru a pomůže vám udržet si správnou polohu při přechodu z jedné pozice do druhé, stejně jako při několikavteřinovém držení pozice. Z tohoto důvodu je nejlepší volbou podložka z PVC.

Závěrem

V neposlední řadě váš výběr může ovlivnit také cena. Nejlevnější podložky na cvičení se pohybují v cenovém rozmezí kolem 100,- až 200,- korun. Vezměte ale na vědomí, že tyto podložky nemusí splnit vaše očekávání, a že mohou po podlaze klouzat nebo se rychleji otlačit.

Při nákupu také zohledněte to, zda se budete věnovat józe, pilates nebo posilování, od čehož se bude vyvíjet tloušťka vaší zvolené podložky. Zatímco podložky s tloušťkou 4 mm jsou vhodné pro rychlé a dynamické cvičení, ty silnější do 10mm jsou zlatou střední cestou. A podložky od 10mm výše jsou vhodné pro klidné cvičení a strečink.