Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2 Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Hlavní sezónou vodních sportů je léto. S posledními teplými dny ale nemusíte svůj paddleboard a další sportovní náčiní ještě zazimovávat. Pořiďte si neopren.

Neopren se hodí pro různé druhy vodních sportů

Paddleboarding, kiteboarding nebo wakeboarding patří ke stále populárnějším vodním sportům současnosti. A stále více jejich příznivců hledá cestu, jak si užívat svého koníčka jednoduše co nejdéle, bez ohledu na rozmary počasí.

Základní součástí výbavy by tak jednoznačně měl být vhodný neopren. Ten seženete ve variantě klasicky pro dospělé, ale i jako neopren dětský. Aby ale plnil svou funkci, je potřeba se vyznat v poměrně rozmanité nabídce dnešního trhu. Jak na to?

Jaké jsou druhy neoprenů

Neopreny lze v první řadě rozdělovat podle druhů:

  • kašírované neopreny (látkové)
  • celogumové neopreny (meshové)
  • suché obleky

Nejčastěji se v praxi v současnosti setkáte s neoprenem kašírovaným. V horní části je upraven úpletovou textilií, která má za úkol chránit materiál před prodřením či protržením. Toto provedení je pružné a odolné. Tepelné vlastnosti jsou podobné jako u celogumového provedení.

Dáno je to tím, že svrchní vrstva sice vodu nasakuje, což při odpařování způsobí ochlazování neoprenu, ale současné technologie už umožňují použití vylepšené spodní vrstvy. I samotná kvalita neoprenu je taková, že rozdíl mezi oběma typy prakticky nepocítíte.

Z technologického hlediska suchý oblek není neoprenem. Tvořen je primárně pevnou textilií, která je z vnitřní strany potažena gumovým zátěrem zajišťujícím vodotěsnost. Jednak tedy není vyroben z neoprenového materiálu. Navíc se do něj vůbec nemá dostat voda. Tu neopren naopak propustí a udrží ve slabé vrstvě, která se následně přirozenou teplotou těla rychle ohřeje.

Jakou velikost neoprenu volit

Jedním z podstatných faktorů, které definují, že neopren plní výše zmíněnou funkci, tedy to, že hřeje, je správná velikost. Neopren příliš velký vám „pošle“ rovnou na záda pořádnou dávku ledové vody, což rozhodně vítané není. Příliš těsný model pravděpodobně sami rovnou zamítnete, protože se v něm nebudete moci doslova ani hnout.

Důležité je tak najít optimální velikost, v níž se můžete pohodlně hýbat, ale zároveň vám bude stále trochu těsná.

Jakou tloušťku materiálu volit

Izolační schopnost vašeho neoprenu ovlivní i tloušťka materiálu. Ta se běžně pohybuje v rozmezí od 2,5 mm do 6 mm. Platí jednoduchá poučka, že čím silnější provedení si koupíte, do tím studenější vody se můžete ponořit.

A pozor, tloušťka materiálu zpravidla bývá rozdílná na těle a na končetinách. Neopren 3/2 mm tak značí slabou letní verzi. Pro výhradně pěkné počasí můžete navíc kalkulovat i s tím, že si pořídíte neopren s krátkými rukávy a nohavicemi.

S variantami 5/3, 5/4, nebo 6/4/3 mm se můžete vydat do studenějších jarních vod. Od tloušťky 5/4 mm bývá neopren označován také jako zimní, nicméně reálně vzato se spíše hodí do podmínek jara a podzimu. Hledáte kvalitu? Vyzkoušejte neopreny Mystic, které jsou navrženy přímo pro vodní sporty a využívají je velmi často začátečníky i profesionální sportovci.