Jak vybrat sídlo společnosti, stojíte-li o co nejefektivnější provoz vaší firemní kanceláře? Víte už, co budete k takovému kroku nezbytně potřebovat i na koho se se svou žádostí obrátit? Vaše společnost musí mít svoje oficiální sídlo především proto, že to jednoduše vyžaduje zákon a druhým a logickým důvodem je to, že jako podnikatel musíte být zkrátka někde k zastižení. Následující řádky vám snad pomohou s tím nejpodstatnějším.

Jak vybrat sídlo společnosti? Máte 4 základní možnosti

Nejprve si ve stručnosti popíšeme 4 nejčastěji využívané varianty, které se při volbě sídla firmy každému podnikateli nabízejí. Patří k nim následující:

1. DOMÁCÍ KANCELÁŘ (na adrese vašeho trvalého bydliště)

2. ZAKOUPENÉ ČI PRONAJATÉ PROSTORY

3. SÍDLO FIRMY V NĚKTERÉM Z DAŇOVÝCH RÁJŮ

4. VIRTUÁLNÍ KANCELÁŘ

Domácí kancelář je zajímavá volba, ale ne každý to ocení

Na první pohled se to může jevit jako ten nejlepší nápad, pracovat hezky doma a organizovat váš byznys, aniž by bylo nutné někam každodenně docházet či dojíždět. Co říkáte? Má to svoje nepopiratelné výhody, ale ocení je především takový člověk, který nemá děti. Uvést totiž do souladu podnikání s rodinným životem není často nic snadného a už vůbec ne tehdy, odehrává-li se vše pod jednou střechou.

Řada společností sídlí v daňových rájích, ale…

Stovky českých firem si v minulosti založily sídlo v některém z daňových rájů a jako nástroj k finančním úsporám to jistě celé řadě z nich posloužilo docela dobře. Je však dobré vědět, že podobné praktiky se čím dál častěji dostávají do konfliktu se zájmy jednotlivých vlád těch zemí, jejichž státní kasy jsou takovouto „daňovou optimalizací“ ochuzeny o část příjmů. Společnosti z daňových rájů to budou mít s největší pravděpodobností čím dál těžší, neboť tlak ně, stejně tak jako i na státy, v nichž oficiálně sídlí, se bude nepochybně stupňovat.

Počet českých firem v daňových rájích (2017)

ZeměPočet firem
Nizozemí3831
Kypr2198
Lucembursko946
Seychely833
Britské Panenské ostrovy398
SAE335
Malta292
Panama229

Kancelářské prostory lze také koupit nebo pronajmout

To je samozřejmě nejen možný, ale zároveň i nejvíce využívaný způsob podnikání. Jedním z hlavních důvodů, proč se s touto variantou lze setkat tak často, je rozhodně fakt, že se celá řada živnostníků bez nějaké provozovny jednoduše z povahy svého byznysu neobejde. K nevýhodám jednoznačně patří obvykle vcelku vysoká finanční náročnost. Je totiž buď potřeba takovou provozovnu koupit, nebo si ji pronajmout a obojí s sebou nese nemalé výdaje.

Proč platit za drahou kancelář, když ji téměř nepotřebujete?

Dobrá otázka, obzvláště pak v případě takových profesí jako jsou pojišťováci, IT specialisté, nejrůznější poradci nebo zprostředkovatelé rozličných půjček a jiných finančních produktů. Zvolíte si jednoduše některého z poskytovatelů tzv. virtuálních sídel, vyberete si nějakou zajímavou adresu v dobré lokalitě a dohodnete se na balíčku doplňkových služeb (přebírání pošty, vyřizování telefonů, výpomoc s administrativou atd.). Za pár stovek měsíčně získáte zcela legální sídlo pro svou firmu a ušetříte nejen slušnou sumu peněz, ale také čas nutný k zajištění personálu a vedení běžné kanceláře. Starostí s podnikáním můžete mít i tak až nad hlavu, tak proč si alespoň v něčem neulevit.

Jaký je postup při registraci sídla a bez čeho se to neobejdete?

K absolvování celého procesu je třeba zajít na příslušný rejstříkový soud, kde za využití speciálního formuláře podáte návrh na zápis do obchodního rejstříku. Musí to učinit jednatel vaší firmy, který k tomu bude potřebovat krom dokladu totožnosti také písemný souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla, výpis z katastru nemovitostí a také kolky v hodnotě 2000 Kč. Soud pak ve lhůtě pěti pracovních dnů sídlo společnosti do rejstříku zapíše.

Je samozřejmě možné se s celou věcí obrátit i na nějakou specializovanou firmu, která se zabývá zakládáním společností a podobnými záležitostmi. Tam vám se vším pomohou a mnohé jistě obstarají za vás.

Určitě si se vším poradíte

Nabídli jsme vám dnes k úvaze několik nejzákladnějších informací potřebných k výběru sídla vaší společnosti. Ať už se rozhodnete jakýmkoliv způsobem, mějte na paměti, že tím do značné míry ovlivníte fungování celého byznysu, kterému se hodláte věnovat.

Pokud jde o proces registrace, stačí si jen obstarat příslušný formulář a potřebné dokumenty a určitě si se vším poradíte. Nebo v tom snad stále nemáte tak úplně jasno a svěříte se do rukou nějakých odborníků?