Snowboardisté patří již dlouho k běžným návštěvníkům českých a moravských svahů. Pokud se chcete na snowboardu naučit skutečně jezdit, vypůjčené prkno Vám stačit nebude. Při nákupu svého snowboardu byste se ale měli buď poradit s nějakým odborníkem, nebo se aspoň držet aspoň základních pravidel, abyste se na prkně cítili dobře a rychle se ho naučili ovládat. A to platí i o zkušenějších snowboardistech, protože špatně vybrané prkno může radost z pobytu na horách dost zkazit.

Typy prken dle užití

Podobně jako při výběru lyží byste měli i výběr prkna přizpůsobit tomu, kde budete jezdit. Pro každý terén se hodí trochu jiná kategorie prken. Alpine jsou prkna na sjezdovky (někdy jsou označována také jako Carving), Allmountain jsou prkna do různých terénů od sjezdovky přes snowpark až na neupravené svahy, Freestylová prkna si užijí jezdci hlavně ve snowparcích při tréninku skoků a triků a pro jízdu ve volném terénu jsou určena prkna označená Freeride.

Tvrdé nebo měkké?

Výběr tvrdosti prkna záleží na stylu jízdy, ale pro začátečníky jsou vhodnější prkna měkčí, která jim snadněji umožní zvládnout oblouky a základy jízdy na svahu. Tvrdé snowboardy preferují milovníci rychlosti a zkušenější jezdci, ale hodí se i pro snowboardisty s vyšší hmotností. Prkna jsou rozdělena do tří skupin – tvrdá (stiff), střední (mid-stiff) a měkká (soft). Specializovaná prkna například na freeride mají různou tvrdost v různých částech prkna.

Rozměry snowboardu

Snowboardista by měl mít konec prkna zhruba na úrovni úst (mezi bradou a nosem), ale čím je těžší, tím by mělo být prkno delší. Délku snowboardu ale ovlivňuje také styl jízdy a tvrdost prkna. Zatímco délka snowboardu je celkem jasná, někteří začátečníci tápou v tom, kde se měří jeho šířka. Je to v nejužším místě prkna, které bývá označováno jako pas. Jeho doporučená šířka se odvíjí od velikosti bot jezdce, které by neměly prkno přesáhnout o více než 1 cm na obou stranách. Rozhodně nekupujte snowboard bez bot, příliš široké ani příliš úzké.

Základní parametry znáte, pokud se chcete ponořit hlouběji do variant snowboardů z hlediska konstrukce a materiálů, zkuste web některého ze specializovaných obchodů, kde takové detaily najdete.